Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. decembra 2005

PozvánkY

Zdieľať
  Sme tu pre vás

Stovky zbierkových predmetov a bohatú sprievodnú dokumentáciu si v týchto dňoch môžu pozrieť návštevníci Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci. Vystavené artefakty sú súčasťou expozície s názvom Sme tu pre vás pol storočia, ktorá zachytáva 50 rokov činnosti tejto kultúrnej inštitúcie. Výstava je koncipovaná ako pestrá historická, náučná a estetická mozaika. NMG spravuje v súčasnosti približne
20 000 zbierkových predmetov a ďalších asi 7 200 historických kníh. Najpočetnejšie sú v nej zastúpené súbory historického skla, keramiky, ľudového textilu a odevu i inventáre a produkcia remeselníckych dielní. (TASR)

 Drevené hračky podľa kyjatických majstrov
Ešte do konca roku je v neďalekom Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote otvorená výstava drevených hračiek, ktoré podľa vzorov starých kyjatických majstrov vyrába Rudolf Stehlík z Veľkých Teriakoviec. Vystavené sú tu koníky, postieľky, kolísky a ďalších asi 20 druhov ojedinelých drevených hračiek. Majster Stehlík je dnes na Slovensku ich jediným výrobcom. Ich výrobe sa venuje od roku 2000. Spolu s výstavou drevených hračiek je v týchto dňoch v GMM sprístupnená aj výstava kresieb, drevených sošiek a keramiky rimavskosobotského umelca Gabriela Viktora Kurillu (r. 1947).

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kohn 29.12. 2005
<< predchádzajúci článok
Televízie cez sviatky neriskovali