Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2014

Pravda: Odsúdení na absolútne doživotie môžu získať slobodu



"Odsúdení na absolútne doživotie môžu získať slobodu", nadpísal článok na šiestej strane denník PRAVDA.



Zdieľať
Foto: Logo Pravda
Bratislava 22. mája (TASR) - "Odsúdení na absolútne doživotie môžu získať slobodu", nadpísal článok na šiestej strane denník PRAVDA.


Dvaja muži odsúdení na absolútne doživotie žalujú Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, uvádza denník. Nepáči sa im, že súd ich poslal do väzenia bez možnosti podmienečného prepustenia. Podľa najnovšieho rozhodnutia štrasburského súdu, ktorý reagoval na sťažnosť maďarského odsúdeného, by im naše súdy mali túto možnosť v treste zohľadniť. Je teda doživotný trest skutočne doživotný? V niektorých prípadoch nie. V Ilave a Leopoldove si ho odpykáva 41 väzňov, pričom len traja z nich sedia vo väzení s tým, že nemôžu požiadať súd o podmienečné prepustenie. To znamená, že drvivú väčšinu z nich súd môže, ak o to požiadajú, pustiť na slobodu po odsedení 25 rokov.

Patrí k nim aj dnes už 70-ročný Ondrej Rigo, ktorý je za mrežami za deväť vrážd, či mafiánsky nájomný vrah 48-ročný Alojz Kromka, prezývaný Lojzo Čistič. Jedným zo sťažovateľov v Štrasburgu je aj vrah svojho nevlastného otca 44-ročný Róbert Čačko. Najvyšší súd mu v roku 2009 podľa vtedy platného zákona potvrdil absolútny trest, lebo už predtým sedel za znásilnenie a inú vraždu. Druhým je 37-ročný Jozef Koky, ktorému Najvyšší súd v roku 2012 potvrdil absolútny trest, hoci nespáchal vraždu. Obaja namietajú porušenie svojich práv.

Zástupkyňa Slovenskej republiky pred Európskym súdnym dvorom pre ľudské práva v Štrasburgu Marica Pirošíková hovorí, že súd v Štrasburgu nepovažuje za problém uloženie doživotného trestu odňatia slobody z hľadiska Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, pretože akceptuje, že je potrebné chrániť spoločnosť pred páchateľmi najzávažnejších trestných činov, ktorí predstavujú pretrvávajúcu hrozbu pre spoločnosť. "Je však potrebné, aby existoval mechanizmus, prostredníctvom ktorého dôjde k preskúmaniu, či u doživotne odsúdeného nedošlo k zmenám eliminujúcim jeho nebezpečnosť a či je ďalšie odňatie slobody nevyhnutné", upozorňuje právnička. Podľa nej súd v Štrasburgu o prípade Čačko a Koky ešte nerozhodol.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hospodárske noviny: Najmenšia spoločnosť postaví diaľnicu pri Žiline
<< predchádzajúci článok
TERAZ.TV: V Bratislave sneží