Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

13. februára 2008

Pravdepodobne teplé počasie prebudilo prvého svišťa



Z tohtoročnej zimy nie sú zmätené len medvede, ktoré patria k nepravým zimným spáčom, ale už aj svište.



Zdieľať
 Svišťa bežiaceho po snehu spozoroval v utorok v jednej z južných dolín Vysokých Tatier pracovník Výskumnej stanice Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP). Zoologička Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP-u Barbara Chovancová si tak skoré prebudenie tohto vzácneho tatranského endemita vo svojej tridsaťročnej praxi nepamätá. "Pravdepodobnou príčinou ukončenia jeho hibernácie, teda zimného spánku, boli tohtoročné nadpriemerne teplé januárové dni," uviedla Chovancová. Podľa pozorovaní pracovníkov Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP-u sa denné teploty v nadmorskej výške 1 400 metrov v období od 10. do 22. januára vyšplhali až na plus tri stupne Celzia a nočné teploty neklesali pod nulu. Svišť vrchovský tatranský sa zvykne prebúdzať a vyliezať z nôr až na prelome apríla a mája.

Na tak skoré prebudenie svišťa vo Vysokých Tatrách si nepamätá ani zoológ Jozef Kováč. Keďže zatiaľ ide len o jedného svišťa, nevylučuje ani možnosť akejsi anomálie či choroby u tohto svišťa. Ak by sa začali svište prebúdzať masívnejšie, mohlo by to podľa neho spôsobiť teplé počasie. "Teraz je ešte predčasné robiť nejaké závery," uviedol Kováč.

Vysoko nadpriemerné hodnoty tohtoročných januárových teplôt sú s najväčšou pravdepodobnosťou dôvodom včasného prebudenia aj niekoľkých medveďov hnedých na území národného parku. Vo Vysokých Tatrách zaznamenali lesníci v posledných dňoch pohyb jedného medveďa, ďalšie dva sa prebrali v oravskej časti TANAP-u. Skoršie prebudenie niekoľkých medveďov však nie je až také prekvapujúce. Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u majú preto obavy aj zo skoršieho prvého rojenia lykožrúta smrekového. Už vlani sa prvé jarné rojenie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi začalo o dva týždne skôr. Je tak predpoklad, že vo vhodných podmienkach skorej a teplej jari ako aj horúceho a suchého leta môže sa škodca smrekov vyrojiť počas nastávajúceho vegetačného obdobia aj trikrát. Táto skutočnosť by vážne ohrozila smrekové porasty v celom území Tatranského národného parku.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Madonnin režijný debut na filmovom festivale
<< predchádzajúci článok
TOPFEST: Na Slovensko pricestujú držitelia Grammy Slayer