Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2007

Právna ochrana zamestnancov v SR sa podľa OECD sprísnila



Právna ochrana zamestnancov sa na Slovensku sprísnila, konštatuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej správe "Economic survey of the European Union". ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Právna ochrana zamestnancov sa na Slovensku sprísnila, konštatuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej správe "Economic survey of the European Union". Striktnejšia ochrana zamestnancov, ktorá už je vo väčšine krajín kontinentálnej Európy relatívne prísna, môže spôsobiť spomalenie štrukturálnych zmien znížením tvorby nových pracovných miest ako aj znížením mobility pracovnej sily, uvádza ďalej správa. Silná právna ochrana zamestnancov môže tiež negatívne vplývať na úroveň zamestnanosti predovšetkým mladých či starších ľudí, ako aj žien a sčasti odráža aj fakt, že Európania si ťažšie hľadajú nové zamestnanie než ľudia v USA. V nových členských štátoch Európskej únie (EÚ) je ochrana zamestnancov podľa OECD nižšia. Táto legislatíva sa v krajinách EÚ okrem Slovenska a Rakúska v rokoch 1998 až 2003 zmiernila, avšak stále ostáva prísnejšia než predstavuje priemer krajín OECD.

Správa OECD taktiež uvádza, že až 5 % obyvateľov Slovenska dochádza za zamestnaním do zahraničia, prevažne do susednej Českej republiky a Rakúska, čo predstavuje najvyšší percentuálny podiel v celej EÚ. Spomedzi pôvodných členských krajín dochádza za zamestnaním do zahraničia najviac Belgičanov (2,5 %), zatiaľ čo v Luxembursku pracuje až 35 % zahraničnej pracovnej sily. V roku 2005 pracovalo v rámci celej EÚ iba 0,4 % práceschopného obyvateľstva v iných členských krajinách.

OECD vo svojej správe spomína SR aj v súvislosti so štátnymi dotáciami, na ktoré Slovensko vynakladá 0,66 % hrubého domáceho produktu, bez započítania dotácií na železničnú dopravu. Nové členské krajiny dotujú prevažným podielom poľnohospodárstvo a menej priemysel. Na Slovensku je vysoká štátna podpora hutníckeho priemyslu, v Poľsku veľká časť dotácií smeruje do ťažby uhlia, kým v Lotyšsku dotujú veľkým podielom sektor služieb.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ak Rydlo porušil zákon, Slota to odsúdi
<< predchádzajúci článok
Kampaň Na kolesách proti rakovine vyvrcholí v Bratislave