Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. novembra 2012

Právo na štrajk má každý, riaditeľov škôl odvolať nemôžu


Tagy: štrajk

Zriaďovateľ školy nemôže platne odvolať riaditeľa z funkcie a skončiť s ním pracovný pomer z dôvodu, že využil svoje právo na štrajk zaručené Ústavou SR a Listinou základných práv a ...



Zdieľať
uciteliastrajkprotest BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Zriaďovateľ školy nemôže platne odvolať riaditeľa z funkcie a skončiť s ním pracovný pomer z dôvodu, že využil svoje právo na štrajk zaručené Ústavou SR a Listinou základných práv a slobôd, reagovali školskí odborári na vyjadrenia predstaviteľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorých by v prípade účasti riaditeľa na štrajku mohlo dôjsť k jeho odvolaniu.


"Riaditeľ školy nie je bežným zamestnancom ale je štatutárny orgán zamestnávateľa a s tým sú spojené aj jeho povinnosti v prípade štrajku, najmä zabezpečiť žiakom bezpečnosť, tým čo neštrajkujú umožniť pracovať," uviedol v stanovisku Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Preto je podľa odborárov dôležité, aby riaditeľ školy a školského zariadenia zvážil, či sa zapojí do štrajku.

Zväz odporúča riaditeľom škôl a školských zariadení, ktorí nemôžu zabezpečiť vyučovací proces a prevádzku školy z dôvodu štrajku zamestnancov školy a školského zariadenia, požiadať zriaďovateľa písomne o riešenie tohto problému.
"V prípade, ak bude niektorý riaditeľ odvolaný, odporúčame využiť bezodplatné poskytnutie právnych služieb zväzom vrátane zastupovania pred súdom," zareagovali odborári.

Ľubomír Parizek zo Združenia miest a obcí Slovenska vo štvrtok po rokovaní školskej štvorpartity uviedol, že riaditeľom verejných škôl, ktorých zriaďovateľmi sú mestá a obce, by v prípade osobného zapojenia sa do štrajku, mohlo hroziť odvolanie.

"V prípade, že riaditeľ školy by išiel štrajkovať, že by sa zúčastnil na štrajku, vtedy som hovoril, že sú tam určité právne dôsledky, právne následky, ktoré by sa dali riešiť takým spôsobom, že zriaďovateľ by poveril riadením školy iného zamestnanca," vyhlásil Parizek.

Štrajk učiteľov:

Školskí odborári vyhlásili od 26. novembra časovo neobmedzený štrajk za desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva.

Odvrátiť by ho ešte mohli rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom. Odborári čakajú na ponuku, ale vopred avizujú, že nehodlajú odstúpiť od požiadavky na desaťpercentné zvýšenie platov.

Vláda ponúka maximálne päť percent. Štrajk zrejme nepotrvá na všetkých školách rovnako dlho, bude to závisieť od učiteľov jednotlivých škôl.

Tagy: štrajk
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rodičia v Trnave by sa mali pripraviť na štvordňový štrajk (22. 11. 2012)



nasledujúci článok >>
Košická ZOO láka žiakov počas štrajku lacným vstupným
<< predchádzajúci článok
Na klinike v Guatemale vraždili muži maskovaní ako policajti