Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. októbra 2007

Pražskí Židia chcú zabrániť plánovanému pochodu neonacistovPražská židovská obec v stredu vyhlásila, že na budúci mesiac plánuje zhromaždenie, na ktorom si pripomenie pamiatku obetí nacistických pogromov, a chce zabrániť neonacistickým skupinám v pochode cez ...Zdieľať

PRAHA 24. októbra (SITA/AP) - Pražská židovská obec v stredu vyhlásila, že na budúci mesiac plánuje zhromaždenie, na ktorom si pripomenie pamiatku obetí nacistických pogromov, a chce zabrániť neonacistickým skupinám v pochode cez židovskú štvrť českej metropoly. Pochod neonacistov by sa mal uskutočniť 10. novembra, deň po výročí takzvanej Krištáľovej noci z roku 1938, keď nacisti zaútočili na synagógy, obydlia a obchody Židov po celom Nemecku a v niektorých oblastiach Rakúska. Manifestáciu organizuje občianske združenie Mladí národní demokrati spojené s neonacistickou skupinou Národný odpor, údajne ako protest proti účasti Českej republiky na okupácii Iraku.

Zhromaždenie neonacistov 4. októbra zakázala pražská radnica, podľa ktorej by podnecovalo "nenávisť a neznášanlivosť medzi občanmi na základe národnosti, pôvodu a náboženského vierovyznania". Zákaz však v piatok zrušil Mestský súd mesta Prahy pre procedurálne chyby.

"Zástupcovia pražskej židovskej komunity sú znepokojení tým, že napriek ich nemalému úsiliu úrady nezakázali demonštráciu neonacistov," uviedol v stredu líder Židovskej náboženskej obce v Prahe František Bányai. "Je očividné, že pochod cez židovskú štvrť na výročie pogromu je myslený ako hrozba, ktorá nemá nič spoločné s avizovaným protestom proti vojne v Iraku," uviedol. "Pražská židovská komunita spolu so všetkými, ktorí berú hrozbu neonacizmu vážne, je pripravená brániť náboženské zhromaždenie, zaistiť bezpečnosť jeho účastníkov a zabrániť neonacistom, aby pochodovali cez židovskú štvrť," zdôraznil Bányai. Zhromaždenie si pripomenie pamiatku obetí pogromov, dodal.

Pražské úrady prisľúbili, že sa pokúsia nájsť legálny spôsob, ako pochod neonacistom zakázať.

SITA/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radnica v Prahe opätovne zakázala pochod neonacistov (30. 10. 2007)nasledujúci článok >>
Námestníka riaditeľa pozemkového fondu Brízu zrejme obvinia
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo financií nedalo STV dotáciu, Hreha požiada o novú