Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. marca 2009

Pre Čínu zažil Tibet peklo na Zemi, povedal dalajláma



Tibetský duchovný vodca dalajláma vo svojom utorkovom prejave pri príležitosti 50. výročia násilného potlačenia povstania voči čínskej nadvláde vyhlásil, že požaduje "legitímnu a zmysluplnú" ...



Zdieľať
DHARAMSALA 10. marca (WEBNOVINY) - Tibetský duchovný vodca dalajláma vo svojom utorkovom prejave pri príležitosti 50. výročia násilného potlačenia povstania voči čínskej nadvláde vyhlásil, že požaduje "legitímnu a zmysluplnú" autonómiu pre himalájsky región. Svojimi slovami tak opätovne potvrdil, že nemá v úmysle usilovať o nezávislosť Tibetu, ako ho z toho pravidelne obviňuje Čína. Vo svojom prejave však Peking nešetril a adresoval oficiálnym predstaviteľov komunistickej krajiny tvrdé slová predovšetkým v súvislosti s udalosťami z 50. rokov minulého storočia.


"My, Tibeťania, požadujeme zmysluplnú autonómiu, ktorá umožní spolunažívanie s obyvateľmi Čínskej ľudovej republiky. Nepochybujem o tom, že Tibet sa dočká spravodlivého riešenia," vyhlásil dalajláma. Držiteľ Nobelovej ceny za mier využil 50. výročie neúspešného povstania voči Pekingu na návrat k procesom a udalostiam z druhej polovice minulého storočia. "Týchto uplynulých 50 rokov prinieslo tibetskému ľudu a jeho krajine nevýslovné utrpenie a skazu. Čínska komunistická vláda využila na podrobenie si regiónu tvrdé represívne a násilné prostriedky. Výsledkom týchto krokov bola smrť stoviek tisíc ľudí, Tibeťania zažili doslova peklo na Zemi," uviedol duchovný vodca. "Dokonca ešte dnes žijú v trvalom strachu, sú považovaní za zločincov, ktorí si nezaslúžia žiť. Pritom ich náboženstvo, kultúra, jazyk a identita sú tesne pred zánikom," pokračoval 73-ročný líder. Ako dodal na záver, "dúfajme v najlepšie, buďme pripravení na najhoršie".

Čína ovláda Tibet od roku 1951 a tvrdo trestá každý náznak snahy nielen o samostatnosť, ale aj o širšiu autonómiu regiónu. Čínska armáda v roku 1959 krvavo potlačila tibetské povstanie, následne dalajláma so 100 tisíc Tibeťanmi utiekol do indickej Dharmashaly. Peking duchovného vodcu obviňuje zo snáh o opätovné získanie nezávislosti pre Tibet, on však tvrdí, že chce pre región iba väčšiu územnú autonómiu. Dalajláma, držiteľ Nobelovej ceny za mier z roku 1989, opakovane obviňuje Peking z porušovania ľudských práv.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Globálne otepľovanie slúži na potláčanie slobôd, tvrdí Klaus
<< predchádzajúci článok
Militanti z Gazy vystrelili dve rakety na Izrael