Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. októbra 2010

Pre Egypt je vyriešenie únosu Adama dôležité



Egypt aj jeho slovenské zastupiteľstvo kladú veľký význam tomu, aby bol vyriešený prípad štvorročného Adamka Azaba, ktorého jeho otec uniesol do tejto krajiny. Píše sa to ...



Zdieľať
adamko Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Egypt aj jeho slovenské zastupiteľstvo kladú veľký význam tomu, aby bol vyriešený prípad štvorročného Adamka Azaba, ktorého jeho otec uniesol do tejto krajiny. Píše sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytlo Veľvyslanectvo Egyptskej arabskej republiky v Bratislave. Nechcú však len vyriešiť prípad, ale aj "zachovať záujmy a zdravú výchovu dieťaťa, ako aj práva oboch rodičov, vrátane matky". Riešenie vidí egyptská strana v koordinácii v duchu priateľských vzťahov Slovenska a Egypta.


Egyptský občan Ahmed Azab uniesol pred dvoma rokmi na prvej dovolenke v Egypte vtedy 2,5-ročné dieťa jeho matke Kataríne. Adam v tom čase žil s otcom len jeden rok, hovoril po slovensky a ocitol sa v neznámom prostredí s neznámymi ľuďmi s nižším ekonomickým aj hygienickým štandardom. Katarína má pritom v rukách rozhodnutie egyptského aj slovenského súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti. Je ochotná stiahnuť žalobu a dohodnúť sa. Od únosu syna 18. októbra 2008 zostáva v Egypte, s Ahmedom sa stretla vo väzbe. Muž s ňou však nekomunikoval, dokonca sa jej vyhrážal.

Egyptskí policajti Ahmeda Azaba 13. októbra zadržali. Vzápätí sa však po troch dňoch dostal na slobodu na kauciu, bez toho, aby prezradil, kde drží Adamka. Vo svojich predchádzajúcich výpovediach muž tvrdil, že Adam je u jeho matky, u jeho kamaráta a naposledy údajne nevedel, kde sa chlapec nachádza. Práve to aktivisti považujú za pôdu pre vyhlásenie Adamka za nezvestného. Podľa stanoviska s nimi egyptské úrady súhlasia. O Adamovi egyptské veľvyslanectvo hovorí ako o "nezvestnom egyptskom dieťati". Aktivistka Anna Ghannamová však tvrdí, že "Adam a Katarína sú slovenskými občanmi a v Egypte sú porušované ich ľudské práva". Ahmed a Katarína sa vzali na Slovensku, Adam sa dokonca narodil vo Veľkej Británii.

Rozhodnutie nezávislého egyptského súdu o prepustení Adamovho otca sa aktivistom zdá byť nesprávne
Slovenskí diplomati konajú, no ich kroky podľa aktivistov nie sú správne načasované a nekonanie slovenskej strany v prípade prepustenia považujú za zlyhanie. Po prepustení Ahmeda telefonovali s ministrom zahraničných vecí SR Mikulášom Dzurindom, ktorého prosili o okamžitý telefonát svojmu kolegovi, v ktorom by vyjadril svoje rozčarovanie nad rozhodnutím, ktoré však Slovensko samozrejme rešpektuje. Práve zatknutie Ahmeda vnímajú egyptské úrady ako "pozitívny vývoj, ktorý je výsledkom vážneho a neustáleho úsilia egyptskej polície a všetkých zúčastnených egyptských orgánov. Horlivosť egyptskej strany vyriešiť tento prípad pramení z jej zodpovednosti zrealizovať súdne rozhodnutie, ktoré vydal príslušný súdny orgán v Egypte v rámci zvrchovanosti právneho poriadku," píše sa vo vyhlásení.

Aktivisti, ktorí v septembri založili Fond dobrej nádeje, sa minulý týždeň sťažovali priamo na ministerstve zahraničných vecí a ministra Mikuláša Dzurindu žiadali o pomoc. Žiadajú, aby Egypt vyhlásil Adama za nezvestného, aby po ňom vyhlásili nielen celoštátne, ale aj medzinárodné pátranie, do ktorého sa účinne zapojí aj Interpol. Od Interpolu dostala Ghannamová odpoveď, že už v tejto veci koná. Slovenská pobočka totiž poslala informácie priamo do Káhiry. No aktivisti v súčasnosti žiadajú, aby išla požiadavka cez francúzsku centrálu.

Zároveň aktivisti napísali otvorený list nielen Dzurindovi, ale aj premiérke Ivete Radičovej a novému egyptskému veľvyslancovi Ihabovi Talaat Nasrovi. Radičovú prosia, aby "vláda bojkotovala rozširovanie spolupráce s Egyptom, kým nebude Adam Azab odovzdaný do náručia jeho matky Kataríny Azab.“ Aktivisti žiadajú aj zadržanie všetkých príbuzných Ahmeda Azaba, ktorí sa na únose mohli podieľať.

Aktivisti z Fondu dobrej nádeje financujú súkromné pátranie, už od stredy pátrajú po Adamkovi priamo v Káhire. Do fondu prispievajú Slováci, aktivisti by chceli, aby zo svojej rezervy prispela aj premiérka, očakávajú od nej odpovede. Ako informovala Ghannamová, požiadali aj o termín stretnutia s kompetentnými na úrade vlády. Do fondu však môže prispieť každý na účet 2792486553/0200 alebo zaslaním SMS na číslo 831 v sieti Orange Slovensko. Vo štvrtok spustili aktivisti aj petíciu, ktorá by mohla priniesť legislatívne aj praktické zmeny v prípadoch podobných únosov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ŠESTÁK: Zastavenie PPP bolo politické rozhodnutie
<< predchádzajúci článok
Petržalka vybudovala stovky parkovacích miest