Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2009

Pre Gašparoviča sú dôležité záujmy občana



Dobré sociálne postavenie občana a jeho spokojnosť je hlavným motívom práce prezidenta Ivana Gašparoviča v jeho nadchádzajúcom druhom funkčnom období. Ako povedal na tlačovej besede pri ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Dobré sociálne postavenie občana a jeho spokojnosť je hlavným motívom práce prezidenta Ivana Gašparoviča v jeho nadchádzajúcom druhom funkčnom období. Ako povedal na tlačovej besede pri príležitosti dnešnej inaugurácie, týmto cieľom sa bude riadiť aj v spolupráci s politickými stranami. Pripomenul, že bol prezidentom aj za čias vlády Mikuláša Dzurindu a aj v tom čase našiel "skoro zhodu" v otázkach postavenia občanov. Prípadné zasahovanie, konzultácie s politickými stranami považuje za veľmi chúlostivú otázku. Nie je úlohou prezidenta starať sa do politických strán, ich problémov, myslí si. Na druhej strane "chcem povedať áno, budem podporovať u politických strán tie programy, ktoré sú zhodné s mojím...programy, ktoré budú stavané na sociálnom dobrom postavení občanov a programy, ktoré budú vo vzťahu k štátu jednoznačne zaujímať jeho ochranu. To je to, čo budem určite robiť aj v predvolebnej kampani do Národnej rady SR," povedal Ivan Gašparovič. Zároveň skritizoval neúčasť predstaviteľov niektorých politických subjektov na jeho dnešnej inaugurácii. Ivan Gašparovič pri príležitosti začiatku druhého päťročného funkčného obdobia neplánuje udeliť amnestiu. Pripustil, že to býva zvykom, no udeliť ju môže kedykoľvek.


V zahraničnej politike chce robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo vnímané "ako krajina demokratická, krajina pluralitná a krajina, s ktorou sa dobre spolupracuje, najmä v otázkach bezpečnosti, boja proti terorizmu, postavenia národov vo svete na platforme rovnosti." Slovensko podľa prezidenta potrebuje mať so susedmi dobrú spoluprácu založenú na solidarite, najmä v súčasnej ekonomickej kríze. Pri vzťahoch s Maďarskom je podľa prezidenta úloha politikov z oboch strán rovnaká, pracovať v prospech oboch.

"Maďarská otázka, maďarská karta nie je v mojom programe a nikdy nebola," uviedol prezident. Mrzí ho, že jeho nové funkčné obdobie začala maďarská karta. Ako zdôraznil, on ju neotvoril. Považuje to za chybu, že sa "znovu začína maďarskou kartou a že ju začína aj taká ešte neexistujúca, ale nová politická strana, ktorú chce založiť pán Bugár, povie, že on so slovenským prezidentom nebude rokovať a nepríde ani na inauguráciu, že založí stranu, kde budú aj Slováci. Som zvedavý, ktorí Slováci pôjdu do jeho politickej strany, ak si neváži post prezidenta Slovenskej republiky," uviedol a doplnil, že toto považuje za začatie maďarskou kartou, od čoho sa dištancuje. Slovenský občan je aj občan maďarskej národnosti, s tými istými právami a povinnosťami, povedal.

Na inaugurácii prezidenta neboli ani niektorí predstavitelia ĽS-HZDS. Prezident to podľa vlastných slov prijal s úsmevom. Podľa neho predstavitelia strany nereprezentujú jej sympatizantov, z ktorých mnohí ho aj volili. "Niekoľko politikov, ktorí nechcú pochopiť dobu, pre mňa nie sú zaujímaví. To, skôr si myslím, je problém ich, lebo týmito rozhodnutiami a takýmito názormi vedú stranu do záhuby," konštatoval.

Dobré zázemie a pohodu chce aj ďalších päť rokov vytvárať pre prácu svojho manžela Silvia Gašparovičová. Počas tlačovej besedy zdôraznila, že počas prvého funkčného obdobia sa funkciu prvej dámy snažila vždy spojiť s prácou v prospech Slovenska, jeho občanov. Upozornila na dva projekty, ktoré realizuje jej Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej - projekt pomoci týraným ženám a zavedenie internetovej univerzity.

Pred tlačovou besedou sa prezident krátko prihovoril z balkóna Prezidentského paláca občanom, ktorí ho prišli pozdraviť. V dave boli aj niekoľkí občania upozorňujúci na nedodržiavanie ľudských práv v Číne. Od prezidenta žiadali, aby túto otázku otvoril počas tohtotýždňovej návštevy prezidenta Číny u nás. Gašparovič na ich transparenty z balkóna svojho sídla reagoval slovami "takí ľudia, ktorí dokážu zdvihnúť nad hlavu papier a nič viac neurobiť, tí nás dneska nemusia zaujímať." Mimovládne organizácie dnes vyzvali otvoreným listom na diskusiu o ľudských právach všetkých najvyšších predstaviteľov štátu - prezidenta, predsedu parlamentu a vlády. V liste ich upozorňujú na porušovanie základných práv a slobôd v súčasnej Číne. Žiadajú ich, aby nevnímali túto krajinu len ako výhodného ekonomického partnera.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa OSN iránske prezidentské voľby treba rešpektovať
<< predchádzajúci článok
Počet žien v egyptskom parlamente sa zvýšil na 64