Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. marca 2019

Pre slovenskú literatúru je pozvanie na Livre Paris mimoriadny úspech



Ilustranšná snímka.



Zdieľať
Ilustranšná snímka. Foto: TASR/Jaroslav Novák
Paríž/Bratislava 15. marca (TASR) - Diskusia o autorských právach na európskej úrovni, problematika Európskej únie stojacej pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP), politická a spoločenská situácia v Európe - aj to budú témy tohtoročného medzinárodného knižného veľtrhu v hlavnom meste Francúzska. Na Livre Paris 2019, ktorý sa koná v dňoch 15.-18. marca vo Výstavnom parku Porte de Versailles v Paríži, je Bratislava pozvaným mestom.


Na literárnej udalosti roka na veľtrhu Livre Paris je nahlásených 3900 autorov; organizátori pripravili 250 prednášok a diskusií, očakáva sa príchod 688 skupín zo škôl, pre návštevníkov je pripravených 391 výstavných stánkov.

Literárne informačné centrum (LIC) na svojom portáli uviedlo, že prítomnosť slovenskej literatúry ako čestného hosťa na jednom z najvýznamnejších knižných veľtrhov - Salon du Livre v Paríži - je "najvýznamnejšou literárnou udalosťou v ére slovenskej samostatnosti".

Ďalej LIC podčiarkol: "Až dnes skutočne vstupujeme na francúzsky knižný trh, ktorý je pre cudzie literatúry veľmi náročný. Ak sa však už autor raz na toto územie dostane, má otvorené dvere do celého sveta. V slovenskom stánku v Paríži návštevníkom predstavíme 37 kníh slovenských autorov, z toho 27 úplne nových prekladov, ktoré významné francúzske vydavateľstvá vydali práve pri príležitosti veľtrhu. Ide o mimoriadne číslo, dvojnásobne presahujúce počet slovenských titulov, vydaných vo Francúzsku po roku 1989. Pre slovenskú literatúru je to mimoriadny úspech."

Knižný veľtrh Salon du Livre založil v roku 1981 Národný syndikát vydavateľov (SNE). Názov veľtrhu - Salon du Livre - sa používal od vzniku v roku 1981 do roku 2016, keď sa zmenil na Livre Paris. Ide o podujatie venované knihe, knižnej tvorbe a vydavateľskej činnosti. Organizuje sa tradične na jar v hlavnom meste Francúzska.

Na veľtrhu sa prezentujú malé aj veľké vydavateľstvá, ale aj ďalší aktéri knižnej tvorby. Od začiatku bol Salon du Livre otvorený pre profesionálov z oblasti knižnej kultúry i pre širokú verejnosť. Prvý ročník slávnostne otvoril vtedajší francúzsky minister kultúry Jack Lang.

Pozývanie osobitných hostí na veľtrh sa začal v roku 1988. Medzi pozvanými krajinami či mestami sa postupne stali: v roku 1996 USA, 2001 Nemecko, 2002 Taliansko, 2011 Nórsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Island ako štáty a argentínska metropola Buenos Aires ako mesto, 2012 bolo pozvanou krajinou Japonsko a mestom Moskva, 2013 Rumunsko a Barcelona, 2014 Argentína a Šanghaj, 2015 Brazília s delegáciou 48 spisovateľov a mestá Krakov a Varšava, 2016 Južná Kórea, ako mestá konžská metropola Brazzaville, 2017 Maroko, 2018 Rusko, z ktorého do Paríža pozvali 38 autorov, a v roku 2019 osobitnou pozvanou krajinou je Omán a prvýkrát kontinent - Európa. Čestným hosťom, pozvaným mestom, je Bratislava.

Národný syndikát vydavateľov (SNE) je odborové združenie pracovníkov knižnej tvorby. Zoskupuje 670 vydavateľstiev vrátane tých najväčších, ako napríklad Hachette Livre či Editis a distribučné štruktúry.

Livre Paris je po Medzinárodnom knižnom veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom druhým najväčším a najvýznamnejším knižným veľtrhom v Európe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spravodajské televízie prinesú volebné štúdiá, exit polly či analýzy
<< predchádzajúci článok
Sovy už začali s jarným hniezdením