24hod.sk    Z domova

22. septembra 2010

Pre SR sú Miléniové rozvojové ciele dôležité



Slovensko prikladá veľký význam plneniu Miléniových rozvojových cieľov. Povedal to dnes v prejave na plenárnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN ...



Zdieľať
gasparovic Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko prikladá veľký význam plneniu Miléniových rozvojových cieľov. Povedal to dnes v prejave na plenárnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN prezident Ivan Gašparovič. "Slovenská republika si uvedomuje spoluzodpovednosť vyspelých krajín za globálny rozvoj. Aj napriek napätému rozpočtu v rámci svojej strednodobej koncepcie oficiálnej rozvojovej pomoci vyčleňuje každý rok finančné prostriedky na pomoc rozvojovým a transformujúcim sa krajinám a mieni v tejto politike pokračovať. Naša rozvojová pomoc nie je veľká svojím objemom. Napriek tomu sú jej činnosti a výsledky v partnerských krajinách vnímané veľmi pozitívne. Je to najmä zásluhou jej efektívneho poskytovania založeného na poznaní miestnych pomerov a v súlade s potrebami partnerských krajín," vysvetlil Gašparovič.

SR poskytuje cez rozvojové projekty komplexnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť
Slovenská rozvojová pomoc sa sústreďuje na najzraniteľnejších a najchudobnejších, dodal prezident. Ako príklady uviedol južný Sudán, kde Slováci vzdelávajú deti aj dospelých. Ďalšie vzdelávanie je zamerané na prevenciu a boj s HIV/AIDS, maláriou a inými chorobami. V Keni, Etiópii, Kambodži, Vietname, Ugande, Zambii i na Haiti Slovensko cez rozvojové projekty poskytuje komplexnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť ľuďom, žijúcim s ochorením HIV/AIDS. Hlavným cieľom činností je zabezpečiť plnohodnotný život novorodencov bez nákazy HIV a zlepšiť kvalitu života matiek a detí s HIV a dospelých osôb postihnutých touto chorobou. "Ďalšia dôležitá časť pomoci Slovenska bola smerovaná do projektov udržateľného rozvoja, predovšetkým v Keni, Afganistane, Mozambiku a Mongolsku," dodal Gašparovič.

V roku 2005 zaznamenali štatistiky zníženie počtu ľudí žijúcich v extrémnej chudobe od roku 1990 z 1,8 miliardy na 1,4 miliardy. V roku 2009, keď celý svet zasiahla kríza, sa v pásme extrémnej chudoby ocitlo o 50 miliónov ľudí viac ako pred krízou.
Dobré výsledky sa však dosiahli vo vzdelávaní, keď v roku 2007 počet detí zahrnutých do povinnej školskej dochádzky predstavoval 88 percent.
Úmrtnosť detí do päť rokov klesla na deväť miliónov v roku 2007, napriek rastu populácie.
Sústrediť sa teraz podľa analýzy treba na zamestnanosť žien a mladých ľudí, boj s hladom a potravinovú krízu, vzdelanie pre všetkých, znižovanie úmrtnosti matiek, prístup k pitnej vode a hygienu, ako aj ochranu prírodných zdrojov.Slovenské mimovládne rozvojové organizácie nesúhlasia s existujúcim systémom
Slovenské mimovládne rozvojové organizácie dlhodobo kritizujú slovenský systém poskytovania rozvojovej pomoci, keď vyše polovice prostriedkov na bilaterálne projekty ide do Srbska. Väčšina prostriedkov tak vôbec nejde na najchudobnejších. Platforma mimovládnych rozvojových organizácií žiada, aby minimálne polovica prostriedkov išla najchudobnejším.

Bilaterálna pomoc Slovak Aid
Z celkových takmer 31,6 milióna eur išlo v rámci slovenskej bilaterálnej rozvojovej pomoci na projekty zodpovedajúce Miléniovým rozvojovým cieľom OSN vyše 10,1 milióna eur, čo je približne tretina prostriedkov. Jeden z cieľov, globálne partnerstvo, však zahŕňa aj odpustenie dlhov, čo v prípade Slovenska znamenalo ďalších vyše 64,7 milióna eur. Bilaterálna pomoc Slovak Aid od jej vzniku v roku 2004 do roku 2009 predstavovala 278 projektov a 78 mikrograntov. Práve týchto 356 projektov hodnotila analýza Platformy mimovládnych rozvojových organizácií. Miléniové rozvojové ciele plnilo 82 z nich.
Miléniových rozvojových cieľov OSN je osem. Mali by byť naplnené do roku 2015, no zatiaľ je s tým celosvetový problém. Lídri sa ho pokúšajú riešiť na summite v New Yorku, ktorý sa koná od 20. septembra.



SITA

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/pre-sr-su-mileniove-rozvojove-ciele-dolezite-cl134122.html