Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. mája 2018

PRECHÁDZKA OBCOU: Obyvateľov Tovarníkov v posledných rokoch pribudlo



Na snímke kaštieľ v obci Tovarníky 5. mája 2018.



Zdieľať
Na snímke kaštieľ v obci Tovarníky 5. mája 2018. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Tovarníky 5. mája TASR) – Tovarníky neďaleko Topoľčian patria k obciam s najrýchlejšie rastúcim počtom obyvateľov. Zatiaľ čo iné sídla na vidieku zápasia s odlivom ľudí, v Tovarníkoch sa v posledných rokoch zvýšil počet obyvateľov o 50 percent.


Obec bola do roku 1993 súčasťou Topoľčian. "Osamostatnili sme sa v rovnakom čase ako vznikla samostatná Slovenská republika. V tom období sme mali okolo 1000 obyvateľov a dnes je ich takmer 1500. Myslím, že je to dosť rýchly rast," uviedol starosta Tovarník Marián Nováčik.

Nárast obyvateľov spôsobuje podľa starostu viacero faktorov. Jedným z nich je vybavenosť obce i jej blízkosť k mestu. "Kanalizáciu a ďalšie siete máme vybudované ešte z čias, keď sme boli súčasťou Topoľčian. Máme tu minimálnu nezamestnanosť a snažíme sa dedinu ďalej zveľaďovať," pokračoval Nováčik.

Obec hospodári s vyrovnaným rozpočtom vo výške približne 700.000 eur. Aj vďaka dosahovanému prebytku sa jej darí realizovať viaceré investičné akcie. K najväčším patrí rozšírenie cintorína, ktorý už kapacitne nevyhovoval. "Postupne už na ňom dochádzajú hrobové miesta. Preto sme sa rozhodli cintorín rozšíriť na pozemok, ktorý prezieravo kúpil pre obec ešte môj predchodca. Momentálne je už všetko pred dokončením. Vysievame tu trávu, chodníky sú už urobené, osadené sú aj lavičky i osvetlenie a celý projekt je už pred kolaudáciou," vysvetlil starosta.

Ako doplnil, ďalšie investície smerujú do modernizácie kultúrneho domu i vybudovaniu kanalizácie ihriska. Obec okrem toho realizuje aj projekt bezpečnostného osvetlenia priechodov pre chodcov a zapája sa aj do triedenia odpadu. "V budúcnosti by sme sa chceli pripojiť aj k projektu budovania cyklotrás, ktoré by mohli prepojiť Topoľčany s rekreačným areálom na Duchonke," dodal Nováčik.



Rozvoj obce výrazne ovplyvnil barón Stummer a jeho dcéra

S obcou Tovarníky a jej rozvojom na prelome 19. a 20. storočia úzko súvisí rod Stummerovcov. Tí sem priniesli cukrovarnícku výrobu, úzkokoľajnú železnicu i rozvoj poľnohospodárstva. V priebehu necelého storočia vtlačili obci svoju pečať a ovplyvnili jej ďalší rozvoj.

Vplyvní priemyselníci a bankári kúpili majetky v Tovarníkoch v roku 1868 za 500.000 zlatých guldenov a dva domy vo Viedni. Vďaka ich podnikavosti vznikol v obci veľký cukrovar, zakladali sa statky a majery a rozvinula sa ťažba a spracovanie dreva i liehovarníctvo a pivovarníctvo. Celkovo obhospodarovali 3800 hektárov polí a pasienkov a 7800 hektárov lesa v obciach patriacich k panstvu.

Veľmi dôležitú úlohu pri rozvoji Tovarníkov zohral predovšetkým barón August Stummer (1827–1909) a jeho dcéra Augusta Haupt-Stummerová (1862–1945). „Popri zveľaďovaní svojich majetkov sa venovali aj podpore školstva a zdravotníctva. Mali snahu rozvinúť aj nové druhy podnikania. V Tovarníkoch po vzniku Slovenského štátu bola napríklad založená farma na chov angorských zajacov, ktorá však bola po prechode frontu na jar 1945 zničená,“ povedal starosta obce Marián Nováčik.

Ako pripomenul, Stummerovci nechali vybudovať aj úzkokoľajnú železnicu, ktorá slúžila predovšetkým na zvážanie dreva z okolitých pohorí do parketárne, ale aj pre potreby cukrovaru. „Bola postavená v rokoch 1911 až 1912. Mala viacero odbočiek aj po dedinách, kde mali Stummerovci svoje firmy. Fungovala do roku 1964 a potom ju rozobrali, čo bola veľká škoda, lebo dnes mohla byť atrakciou, podobne ako horehronská železnica,“ skonštatoval starosta.

Železnica kedysi slúžila aj panstvu pri doprave na poľovačky. Podľa obecných kroník ju však mohli využíva aj bežní ľudia, ktorých zvážala na výlety na Duchonku či povestné majálesy a juniálesy v okolí Tovarníkov. V súčasnosti po nej zostal iba železničný most ponad potok Chotina. „Je to taká kuriozita, pretože ten most je stále majetkom Československa. Nejako sa naň zabudlo, neprešiel všetkými delimitáciami a na katastri je tak stále vedený ako majetok Československého štátu,“ povedal Nováčik.

Podľa jeho slov Stummerovci nezabúdali na pomoc chudobným, venovali sa aj veľkorysej charitatívnej činnosti. Sami vraj žili napriek bohatstvu pomerne skromne. „Iba prednedávnom zomrela vo veku 100 rokov a dva mesiace pani Augustína Meričková. Ona bola kuchárka u baróna Stummera a často im chodila variť aj na ich letné sídla. Občas spomínala aj na stravovacie zvyky panstva. Podľa nej žili dosť striedmo a stravovali sa zdravo. Údajne sa u nich takmer každý deň jedával špenát. V každom prípade nehýrili, aj keď si to mohli dovoliť,“ skonštatoval Nováčik.

Rodina Stummerovcov definitívne odišla z Tovarníkov po druhej svetovej vojne. Aj napriek ich dobrej povesti bol ich odchod pomerne smutný. „Kaštieľ bol vyrabovaný a vyhorel. Oni sami boli označení za kolaborantov, museli odísť preč a nevzťahovali sa na nich ani reštitučné zákony. To znamená, že zo svojho majetku, ktorý tu mali, už nedostali nikdy nič,“ dodal Nováčik.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemocniciam s rekordnými dlhmi pomôže oddlžovanie
<< predchádzajúci článok
Dlh v zdravotníctve narástol na vyše 790 miliónov eur