Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. novembra 2017

Pred 10 rokmi zomrel slovenský herec Pavol Mikulík



Na archívnej snímke slovenský herec Pavol Mikulík.



Zdieľať
Na archívnej snímke slovenský herec Pavol Mikulík. Foto: TASR - Rudolf Bihary
Bratislava 27. novembra (TASR) – Od úmrtia slovenského herca Pavla Mikulíka uplynie v pondelok 27. novembra desať rokov.


Bol dlhoročným členom Činohry Slovenského národného divadla (SND), Divadla na korze a členom činohry Divadla Nová scéna v Bratislave.

Diváci si ho pamätajú aj vďaka účinkovaniu v mnohých televíznych inscenáciách, ale aj filmoch ako napríklad Južná pošta či Tisícročná včela.

Pavol Mikulík sa narodil 2. marca 1944 v Prešove. Štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave absolvoval v roku 1965. Do roku 1968 bol členom Činohry SND, neskôr členom Divadla Na korze a členom činohry Divadla Nová scéna v Bratislave. Na Novej scéne pôsobil v rokoch 1977-1980 vo funkcii umeleckého šéfa. V roku 1984 začal prednášať na VŠMU, od roku 1987 ako docent, v roku 1990 zastával funkciu prorektora VŠMU.

S herectvom začínal už ako sedemročný chlapec v Detskej rozhlasovej dramatickej družine, kde vytvoril desiatky chlapčenských postáv. Ako dospelý ukázal veľa hereckej tvorivosti najmä na doskách divadla. Hral úlohy lyrické, ironické, groteskné a sugestívne, aj tragické postavy. Účinkoval napríklad v Troch sestrách, Richardovi III., Smrti obchodného cestujúceho a ďalších predstaveniach.

Pravidelne účinkoval v rozhlase, v televíznych inscenáciách, vo filme a v dabingu. V archíve Rozhlasu a televízie Slovenska, je približne 500 filmov a inscenácií, kde hral. K najznámejším filmom, v ktorých sa predstavil patria Tisícročná včela (1983) a Perinbaba (1985). Stvárnil postavy aj v ďalších tituloch, napríklad Zbojníci (1978), Úsmev diabla (1987), Južná pošta (1987), Správca skanzenu (1988) alebo Šípová Ruženka (1990).

Po rozsiahlej cievnej mozgovej príhode, ktorá ho postihla v roku 1993 ochrnul. Žil v bratislavskom penzióne Leberfinger, ktorý vybudoval tiež herec a podnikateľ Ľubo Roman. Snažil sa však zapájať do života. V roku 2003 mu vyšla knižka príbehov zo života hercov pod názvom A just nie! a pripravil aj knižku Recepty Paľa Mikulíka (2001).

Vyše desať rokov bol Pavol Mikulík symbolom nezlomnej ľudskej vôle vzdorujúcej ťažkému osudu. Jeho osobné krédo "vydržať", s ktorým žil po mozgovej príhode a ďalších zdravotných problémoch na invalidnom vozíku, bolo aj replikou jeho poslednej divadelnej postavy s podobným osudom - Jaspera v hre Simona Graya Na konci hry. V roku 2000 hru uviedli v divadle Malá scéna v Bratislave, režíroval a Pavlovi ju "na telo" ušil jeho brat Peter Mikulík. Za stvárnenie Jaspera dostal Pavol Mikulík v roku 2000 ocenenie Krištáľové krídlo. "Vydržať, vydržať, vydržať a ďakujem", týmito slovami a s dojatím preberal Pavol Mikulík vo februári 2006 sošku, s ktorou vstúpil do Siene slávy v ankete Osobnosť televíznej obrazovky (OTO).

Pavol Mikulík zomrel 27. novembra 2007 vo veku 63 rokov v Bratislave na zlyhanie srdca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NAJKRAJŠIA ŽENA PLANÉTY: Novou Miss Universe je Juhoafričanka
<< predchádzajúci článok
Národný park vo Virgínii predával víno značky Trump