Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. apríla 2017

Pred 105 rokmi sa narodil J. Gabčík, účastník atentátu na Heydricha



Pred 105 rokmi sa 8. apríla narodil vojak, účastník československého protifašistického odboja Jozef Gabčík, ktorý bol v operácii Anthropoid ...



Zdieľať
Jozef Gabčík Foto: TASR/wikipedia
Rajecké Teplice/Bratislava 8. apríla (TASR) – Pred 105 rokmi sa 8. apríla narodil vojak, účastník československého protifašistického odboja Jozef Gabčík, ktorý bol v operácii Anthropoid spoluúčastníkom atentátu na zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha v máji 1942 v Prahe.


Jozef Gabčík sa narodil 8. apríla 1912 v obci Poluvsie (dnes mestská časť Rajeckých Teplíc). Vyučil sa za kováča a v rokoch 1934-1937 slúžil ako poddôstojník-čatár v Košiciach. Do mája 1939 pracoval ako robotník vo vojenskej technickej továrni v Žiline a ako skladník v jej skladoch na Skalke pri Trenčíne.

Zapojil sa do ilegálneho protifašistického odboja. V roku 1939 odišiel cez Poľsko do emigrácie. Bojoval vo Francúzsku, neskôr v Spojenom kráľovstve absolvoval výsadkársky výcvik.

Po okupácii Čiech a Moravy v marci 1939 sa zastupujúcim ríšskym protektorom v krajine stal Reinhard Heydrich. Úrad prevzal s úlohou bezpodmienečne pacifikovať české krajiny v záujme pokojného zázemia a nerušenej výroby pre front. Reinhard Heydrich nastolil režim krutého prenasledovania odbojového hnutia.

Československá exilová vláda v Londýne podporovala domáci odboj a vypracovala plán atentátu na Heydricha. Podporu domácemu odboju mali poskytnúť skupiny parašutistov, vyškolených v Británii a postupne vysadzovaných na rôznych miestach okupovaných Čiech. V decembri 1941 vysadili neďaleko Prahy československých výsadkárov, rotmajstrov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša s úlohou uskutočniť atentát.

Dvojica ho zrealizovala 27. mája 1942 v Prahe. Jozef Gabčík vstúpil so samopalom do vozovky pred Heydrichovo auto a vystrelil. Keďže mu zlyhala zbraň, Jan Kubiš na auto hodil pripravenú bombu. Ríšsky protektor Reinhard Heydrich o niekoľko dní podľahol utŕženým zraneniam. Nacisti ako reakciu na atentát rozpútali teror, vypálili české obce Lidice a Ležáky a zmarili desiatky životov nevinných ľudí.

Jozef Gabčík a Jan Kubiš sa po atentáte ukrývali s ďalšími piatimi výsadkármi v podzemí pravoslávneho chrámu sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Po prezradení úkrytu sa všetci zúfalo bránili, posledný náboj si nechali pre seba. Jozef Gabčík samovraždu spáchal posledným nábojom 18. júna 1942. Mal iba 30 rokov.

Telesné pozostatky Jozefa Gabčíka spolu s telami jeho spolubojovníkov hodili nacisti do bezmenného hrobu na pražskom ďáblickom cintoríne.

Po oslobodení bol Jozef Gabčík vymenovaný do hodnosti kapitána in memoriam. V roku 1948 pomenovali podľa neho neveľkú obec "Bös" na južnom Slovensku. Jeho meno nesie tiež neďaleké Vodné dielo Gabčíkovo (VDG) na rieke Dunaj.

V roku 2014 mu v rodnej obci Poluvsie postavili pamätník s bustou, ktorej autorom je sochár Peter Repka a obrátená je tvárou k jeho rodnému domu. Pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, v roku 2015 prezident SR Andrej Kiska povýšil Jozefa Gabčíka do hodnosti generála in memoriam.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česká spevácka diva Lucie Bílá stvárni legendárnu mníšku
<< predchádzajúci článok
Ján Kačala patrí medzi najproduktívnejších slovenských jazykovedcov