Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. mája 2010

Pred 30 rokmi zomrel Josip Broz Tito



Stúpenci bývalého juhoslovanského lídra Josipa Broza Tita si v utorok pripomínajú 30. výročia jeho úmrtia. Tito bol obľúbený predseda vlády a neskôr prezident ...



Zdieľať
josip broz tito Josip Broz Tito

Foto: SITA/AP
KUMROVEC 4. mája (WEBNOVINY) - Stúpenci bývalého juhoslovanského lídra Josipa Broza Tita si v utorok pripomínajú 30. výročia jeho úmrtia. Tito bol obľúbený predseda vlády a neskôr prezident Juhoslávie, po ktorého smrti sa krajina postupne rozpadala. V Titovom rodnom meste Kumrovec, ktoré sa dnes nachádza v Chorvátsku, 58-ročný veterán vojny z rokov 1991-1995 Vjekoslav Ovčar povedal, že Tito je stále populárny, pretože držal Juhosláviu pokope. "Tito bol mimoriadna osobnosť a legenda. Dokázal udržať disciplínu 22 miliónov ľudí patriacich k rozličným národnostiam." Udalosti, ktoré nasledovali po jeho smrti (vojny v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch), podľa Ovčara dokázali správnosť jeho spôsobu vládnutia. "Keď nás opustil v tento deň pred 30 rokmi, celá Juhoslávia plakala."

"Fenomén Tito stále existuje najmä pre chybnú politiku po jeho smrti," myslí si historik Predrag Markovič. Tito organizoval juhoslovanský odboj proti nemeckým a talianskym okupantom počas druhej svetovej vojny. V roku 1945 založil Demokratickú federatívnu Juhosláviu, z ktorej sa postupne stala Socialistická federatívna republika Juhoslávia. Skladala sa zo šiestich federatívnych republík: Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Čierna Hora a Macedónsko. Na území Srbska tiež boli dve autonómne republiky (Vojvodina a Kosovo).

Po druhej svetovej vojne sa Tito dostal do sporu so Stalinom, pretože sa odmietol podriadiť a chcel viesť samostatnú politiku. V zahraničnej politike sa orientoval na Hnutie nezúčastnených krajín, v ktorom videl protiváhu veľmocí. V 60. rokoch si ako vodca tejto organizácie získal medzinárodné meno.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tadžický prezident zakázal reklamu na mobily
<< predchádzajúci článok
INDIA: Útočníka z Mumbaja odsúdia vo štvrtok