Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. mája 2016

Pred 30 rokmi zomrel šerpa, ktorý prvý pokoril Everest



Nepálčan Sardar Tenzing Norgay (vpravo) a Novozélanďan Edmund P. Hillary (vľavo) ukazujú 26. júna 1953 v Káthmandú výstroj, ktorú mali na sebe počas výstupu na najvyššiu horu sveta Mount Everest 29. mája 1953.



Zdieľať
Nepálčan Sardar Tenzing Norgay (vpravo) a Novozélanďan Edmund P. Hillary (vľavo) ukazujú 26. júna 1953 v Káthmandú výstroj, ktorú mali na sebe počas výstupu na najvyššiu horu sveta Mount Everest 29. mája 1953. Foto: TASR/AP
Darjeeling/Bratislava 9. mája (TASR) – Nepálsky šerpa Tenzing Norgay, ktorý spolu s novozélandským horolezcom Edmundom Percivalom Hillarym vystúpil v roku 1953 ako prvý človek na svete na vrchol najvyššej hory sveta Mount Everest, zomrel 9. mája pred 30 rokmi.


Nepálčan známy zo slávnej fotografie na "streche sveta", kde drží v rukách vlajky Organizácie Spojených národov (OSN), Británie, Nepálu a Indie, sa stal symbolom národnej hrdosti. Niektoré zdroje tvrdia, že to bol práve skúsený šerpa, kto ako úplne prvý človek vystúpil na vrchol Mount Everestu. Avšak Hillary ani Norgay nikdy neprezradili, kto z nich bol skutočne prvý.

Tenzing Norgay sa narodil v máji 1914 počas púte jeho matky na posvätné miesto Ghang La vo východnom Nepále. Láska k vysokým horám v ňom prepukla už v detskom veku. Ako trinásťročný tajne podnikol cestu do veľkého nepálskeho mesta Káthmandu. O päť rokov neskôr sa vybral do indického Darjeelingu s túžbou pripojiť sa k niektorej britskej horolezeckej výprave na Mount Everest. Čerstvo ženatý Norgay sa v roku 1935 dostal do expedície Erica Shiptona. Povesť výkonného, príjemného a nekonfliktného spoločníka, ktorú nadobudol, mu otvorila cestu aj do neskorších expedícii. Počas druhej svetovej vojny sa britské výstupy na strechu sveta prerušili, ale Tenzing Norgay naberal skúsenosti pri expedíciách do Tibetu, Indie a Pakistanu. V roku 1948 sprevádzal slávneho talianskeho tibetológa Guiseppe Tucciho pri jeho archeologických výskumoch a údajne bol jedným z mála, kto s excentrickým a prchkým vedcom dokázal vyjsť.

Na čele výpravy, ktorej métou bolo v roku 1953 konečne zdolať Mount Everest, stál dôstojník britskej armády John Hunt. Určil dva tímy, ktoré mali dosiahnuť vytúžený cieľ. Tom Bourdillon a Charles Evans 26. mája toho roku výstup vzdali pre zdravotné problémy. Zostalo to na Novozélanďanovi Edmundovi Hillarym a skúsenom nepálskom šerpovi Tenzingovi Norgayovi, ktorý sa zúčastnil už na piatich predchádzajúcich pokusoch. Dvojica po strastiplnom výkone nakoniec stála na najvyššom bode Zeme 29. mája 1953 o 11.30 h. Počas pätnástich minút strávených na vrchole si podali ruky, vztýčili vlajky OSN, Británie, Nepálu a Indie a zhotovili fotografie. Stopy po horolezcoch Georgeovi Mallorym a Andrewovi Irvingovi, ktorí zmizli v roku 1924 pri pokuse vystúpiť na Mount Everest, nenašli. O prvenstvo by dvoch pokoriteľov Everestu mohli pripraviť iba dôkazy o tom, že Mallory a Irving zahynuli až pri návrate z najvyššieho končiara sveta. Rozlúštenie tohto tajomstva však zrejme väzí hlboko pod snehom Everestu.

Legendárny Tenzing Norgay zomrel 9. mája 1986 vo veku 72 rokov v meste Darjeeling v Indii. Zástup ľudí, ktorý ho odprevádzal na poslednej ceste, bol dlhší ako kilometer.

O mimoriadnej fyzickej odolnosti šerpov, etnika obývajúceho nepálske pohorie Himaláje, sa vedelo už dávno, dlho však ostávala záhadou. Tím Petra Hochachku z univerzity v kanadskom Vancouvri v roku 1996 poukázal na to, že pozoruhodná schopnosť šerpov vyplýva z ich svalových buniek. Tie účinnejšie menia glukózu a kyslík na energiu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slnko dostane čiernu pehu, prechod Merkúra uvidíte aj zo Slovenska
<< predchádzajúci článok
Karla Gotta v piatok zrejme neoperovali, má sa tak stať až v pondelok