Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2012

Pred 70 rokmi sa zo Židov stali v Osvienčime iba čísla



Pred 70 rokmi sa uskutočnil prvý transport židovských dievčat a žien zo Slovenska do vyhladzovacieho koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime. Vlak s prvou tisíckou Židoviek ...



Zdieľať
vojna zidia BRATISLAVA 25. marec (WEBNOVINY) - Pred 70 rokmi sa uskutočnil prvý transport židovských dievčat a žien zo Slovenska do vyhladzovacieho koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime.


Vlak s prvou tisíckou Židoviek vypravili fašisti z Popradu 25. marca 1942 o 20:20. Po tomto transporte nasledovali ďalšie.

Slovensko si dnes pripomína krutosť, ktorá prepukla pred 70 rokmi. "Z detí, žien a mužov sa vstupom do koncentračného tábora stali čísla bez akýchkoľvek práv. Veľká väčšina z nich v koncentračných táboroch v ponižujúcich, viac ako neľudských podmienkach zahynula," zdôrazňuje slovenská vláda.


Obrazom: Žena, ktorá prežila Osvienčim, spomínala na krutú minulosť





V Osvienčime prišlo o život 2,8 milióna ľudí

Následkom neľudských podmienok, no najmä v plynových komorách a peciach krematórií zahynulo počas prevádzky tábora Auschwitz-Birkenau od roku 1942 do roku 1944 asi 2,8 milióna ľudí, najmä Židov, z toho 173-tisíc občanov bývalého Československa.

Bývalý koncentračný tábor v Osvienčime je v súčasnosti Štátnym múzeom Auschwitz-Birkenau. Dokumentuje v autentickom objekte koncentračného tábora neuveriteľné utrpenie obetí druhej svetovej vojny. Varovné fakty pripomína ústredná expozícia - rad výstav národov a štátov, ktorých príslušníci boli do Osvienčimu deportovaní.

Slovenská vláda v súvislosti s týmto výročím prijala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila "ostrý nesúhlas s akýmikoľvek prejavmi extrémizmu, rasizmu či xenofóbie, ktoré sa, žiaľ, vyskytujú aj dnes, aj keď v oveľa menšej miere". Vyjadrila tiež poľutovanie nad stratou každého ľudského života pre rasovú, ideovú či náboženskú neznášanlivosť.

Okrem toho sa členovia vlády zaviazali, že sa budú usilovať o to, aby sa všetkým obetiam totalitných režimov, extrémizmu, xenofóbie, či rasovej neznášanlivosti prinavrátila aj posmrtne ich ľudská dôstojnosť." "Extrémizmus, rasizmus a xenofóbia pred sedemdesiatimi rokmi nadobudla obludné rozmery, ktoré vyústili do vyhladzovania predstaviteľov iného náboženstva, viery a rasy," pripomína slovenský kabinet.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Finalistky Miss Slovensko: Žijú zdravo?
<< predchádzajúci článok
Obrazom: Dobrý trh v Bratislave bol plný smiechu a vône

Pred 70 rokmi sa zo Židov stali v Osvienčime iba čísla - diskusné fórum čitateľov

Ak by som nepresiel cez sokujuce trapenia a zabijanie v 2. sv. vojne ako dieta,25.3. 20:38:08