10. júna 2015
Mesto Lidice, archívne foto. Foto: youtube.comPraha 10. júna (TASR) - Česká republika si dnes pripomína 73. výročie tragédie stredočeskej obce Lidice, ktorú v čase druhej svetovej vojny vypálili nacisti. Mužskí obyvatelia obce boli zastrelení, ženy a väčšina detí odoslané do koncentračných táborov a zostávajúce deti odvezené do Nemecka na prevýchovu, napísal dnes spravodajský server Novinky.cz.
Vyhladenie obce, ktorá bola následne zrovnaná so zemou a vymazaná z máp, bolo reakciou nacistov na atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Uskutočnili ho československí parašutisti vyslaní z Británie. Lidice sa do hľadáčika nemeckého bezpečnostného aparátu, ktorý márne pátral po stopách, vedúcich k strojcom atentátu, dostali náhodou.
Zachytená ľúbostná korešpondencia priviedla nacistov na stopu odkazujúcu do Británie, lebo dvaja muži pochádzajúci z obce slúžili počas druhej svetovej vojny v britskom Kráľovskom letectve (RAF). Hoci Nemci nezískali žiadny dôkaz, že by ktokoľvek z obyvateľov obce mal nejakú spojitosť s atentátom, rozhodol sa Karl Hermann Frank z pozície štátneho ministra navrhnúť Adolfovi Hitlerovi razantný postup, ktorý mu obratom schválili.
V predvečer masakru obec obkľúčili jednotky SS a polícia. Celkom 173 mužov nacisti na mieste zastrelili, ďalších obyvateľov popravili v ďalších dňoch.
Vyhladenie Lidíc sa stalo symbolom, ktorý zasiahol verejnosť na celom svete. V niekoľkých krajinách boli obce premenované na Lidice, vznikla aj zbierka na obnovu dediny. Došlo k tomu po skončení vojny neďaleko pôvodnej obce, na ktorej mieste vznikol pamätník obetiam.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR