Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. mája 2013

Pred deviatimi rokmi sa Slovensko stalo súčasťou EÚ



Pred deviatimi rokmi sa Slovenská republika spolu s ďalšími deviatimi štátmi stala súčasťou Európskej únie (EÚ). Nášmu členstvu v únii priamo predchádzal niekoľkoročný proces.



Zdieľať
europska vlajka BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) – Pred deviatimi rokmi sa Slovenská republika spolu s ďalšími deviatimi štátmi stala súčasťou Európskej únie (EÚ).


Nášmu členstvu v únii priamo predchádzal niekoľkoročný proces.

Cesta samostatného Slovenska do EÚ sa začala v októbri 1993, keď SR podpísala v Luxemburgu Európsku dohodu o pridružení k EÚ - Asociačnú dohodu.

V júni 1995 na summite EÚ v Cannes predseda vlády Vladimír Mečiar predložil oficiálnu žiadosť o prijatie do EÚ.

O dva roky neskôr však Európska komisia (EK) vo svojom posudku nezaradila SR medzi kandidátov, ktorí sú najlepšie pripravení na vstupné rozhovory o členstve v EÚ pre neplnenie politických kritérií.

Po parlamentných voľbách v roku 1998 únia vyjadrila spokojnosť s priebehom volieb a označila ich za pozitívny krok k integrácii Slovenska do európskych štruktúr.

Nasledoval summit EÚ v decembri 1999 v Helsinkách, ktorý rozhodol začať rokovania o vstupe do EÚ so Slovenskom, Maltou, Litvou, Lotyšskom a za určitých podmienok aj s Bulharskom a Rumunskom. Už v júni 2001 Slovensko s celkovým počtom 19 uzavretých kapitol dostihlo Česko a Estónsko, ktoré s EÚ rokovali o dva roky dlhšie.

Na summite v Kodani v decembri 2002 sa lídri únie dohodli na ukončení prístupových rokovaní s desiatimi kandidátskymi krajinami. Rozhodli, že k vtedajším 15 štátom únie sa pripoja Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko.

Prístupovú zmluvu k únii podpísali 16. apríla 2003 na summite v gréckych Aténach vtedajší prezident Rudolf Schuster, predseda vlády Mikuláš Dzurinda, šéf diplomacie Eduard Kukan a hlavný vyjednávač za Slovensko Ján Figeľ. Ešte pred vstupom SR do EÚ 1. mája 2004, v máji 2003, podporili naše členstvo v únii občania v referende. V referende sa za členstvo v únii vyslovilo 92,46 percenta zúčastnených voličov. K hlasovacím urnám vtedy prišlo 52,15 percenta občanov zapísaných vo voličských zoznamoch.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Penta nevidí biznis v energetickom sektore ružovo
<< predchádzajúci článok
Američania nechcú vojnu v Sýrii ani Severnej Kórei