Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. decembra 2007

Pred OH Čína sťahuje chudobných ľudí z PekinguSprievodným javom čínskych príprav na olympijské hry 2008 je každý mesiac 13 000 vysťahovaných obyvateľov.Zdieľať
Týmto údajom upozornilo na ďalší z problematických aspektov OH v Pekingu Centrum pre právo na bývanie a pre vysťahovanie (COHRE) so sídlom v Ženeve. Jeho pozorovatelia počas tohtoročnej návštevy čínskej metropoly odhadli, že do začiatku olympijských hier 8. augusta 2008 príde o

svoj domov 1,5 milióna ľudí. Peking sa voči týmto výčitkám bráni tvrdením, že údaje sú zveličené a vysídlení obyvatelia vyjadrili spokojnosť s kompenzáciou.


"Napriek odvážnym protestom v samotnej Číne a prejavom nevôle viacerých medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv pekinské úrady a organizačný výbor olympijských hier pokračuje v sťahovaní," konštatoval zástupca riaditeľa centra Jean du Plessis a upozornil, že súčasťou tohto procesu je "často úplné búranie domov, v ktorých bývajú chudobní ľudia. Tí sú potom nútení usadiť sa ďaleko od svojej rodiny a miesta, kde pracujú, čo si od nich vyžaduje zvýšené náklady na dopravu. Ich chudoba sa tak nerieši, ale prehlbuje."


Správa COHRE varuje pred podobným scenárom aj vo vzťahu k ZOH 2014 v Soči, hoci prístup Medzinárodného olympijského výboru (MOV) voči ruskému mestu je predsa len razantnejší.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci na záver dňa o lekárskych rajónoch
<< predchádzajúci článok
Proces s expolicajtom Martinom B. pokračuje

Pred OH Čína sťahuje chudobných ľudí z Pekingu - diskusné fórum čitateľov