Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. novembra 2013

Pred rokom sa zrútil most v obci Kurimany



Zrútený betónový most vo výstavbe pri obci Kurimany, okr. Levoča, 2. novembra 2012.



Zdieľať
Zrútený betónový most vo výstavbe pri obci Kurimany, okr. Levoča, 2. novembra 2012. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Bratislava/Kurimany 1. novembra (TASR) - V obci Kurimany, okr. Levoča, sa pred rokom 2. novembra 2012 zrútil betónový diaľničný most vo výstavbe.


K zrúteniu došlo počas betonáže mosta. Na mieste zahynuli dvaja robotníci, jeden ďalší zomrel pri prevoze do nemocnice a štvrtá obeť tragédie podľahla zraneniam v košickej nemocnici. Štrnásť zranených robotníkov hospitalizovali v nemocniciach v Levoči, Poprade, Prešove a Spišskej Novej Vsi. Pravdepodobnou príčinou pádu bol podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka "kolaps oceľových skruží, ktoré podopierajú debnenie, kam sa lial betón".

Zrútený betónový most vo výstavbe pri obci Kurimany, okr. Levoča, 2. novembra 2012. Foto: TASR/


Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR po zrúteniu mosta na Spiši v obci Kurimany okamžite zastavilo výstavbu na predmetnom úseku diaľnice. Následne rezort zakázal používanie kritizovaného typu podpornej skruže na akejkoľvek stavbe.
Na snímke hasiči odnášajú mŕtveho z miesta nešťastia. Foto: TASR/Oliver Ondráš



TASR prináša výberovú chronológiu vyšetrovania prípadu zrúteného mosta v obci Kurimany, Iliašovce.


Galéria: Stavebný ruch pod diaľničným mostom v Iliašovciach





2. novembra 2012 - V obci Kurimany, okr. Levoča, sa okolo 14.30 h zrútil betónový diaľničný most vo výstavbe. K zrúteniu došlo počas betonáže mosta. Na mieste zahynuli dvaja robotníci, jeden ďalší zomrel pri prevoze do nemocnici a štvrtá obeť tragédie podľahla zraneniam v košickej nemocnici. Štrnásť zranených robotníkov hospitalizovali v nemocniciach v Levoči, Poprade, Prešove a Spišskej Novej Vsi. Pravdepodobnou príčinou pádu bol podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka "kolaps oceľových skruží, ktoré podopierajú debnenie, kam sa lial betón".

Pri betonáži povolila tzv. podporná konštrukcia, ktorú pre stavebnú spoločnosť Semos v subdodávke realizovala spoločnosť Skruže Weise SK, k. s. Semos bola dodávateľskou firmou spoločnosti Bögl a Krýsl, ktorá je pri výstavbe úseku diaľnice Jánovce - Jablonov v konzorciu so spoločnosťou Váhostav - SK. V súvislosti s českou firmou Bögl a Krýsl médiá pripomenuli vznesené obvinenia na jej adresu v ČR za pád konštrukcie mosta v moravskej Studénke v roku 2008, kde po havárii vlaku zahynulo osem ľudí.

5. novembra 2012 - Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zakázala používať podpernú skruž pre betonáž mostov typu WEISE na všetkých stavbách, ktorých je objednávateľom.

- Pri rozostavanom moste pri Kurimanoch zlyhala podľa ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) dočasná podporná konštrukcia. Ministerstvo dopravy tak celoplošne zakázalo využívať tento typ dočasnej podpornej konštrukcie pri výstavbe akýchkoľvek stavieb na Slovensku. Zároveň vyzvalo dodávateľa stavby, ktorým bolo konzorcium firiem Váhostav – SK a Bögl a Krýsl, aby poškodených po páde mosta odškodnilo. V prípade, že toto odškodnenie nebude dostatočné, vláda SR je podľa Počiatka pripravená do tohto procesu vstúpiť a odškodniť ľudí. Plná zodpovednosť za nešťastie je však podľa šéfa rezortu dopravy na strane dodávateľa stavby. (Počiatek sa k prípadu vyjadril po návrate z dovolenky v Dubaji).

8. novembra 2012 – Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek si bol pri obci Iliašovce, okres Spišská Nová Ves, na vlastné oči pozrieť miesto tragédie.

- Stavebná firma Bögl & Krýsl (B & K) sa ohradila proti výrokom odbornej aj neodbornej verejnosti, vrátane niektorých slovenských politikov, ktorí bez toho, aby počkali na odpratanie trosiek a prešetrenie príčin nehody, zvalili všetku vinu za nešťastie pri Kurimanoch na českú spoločnosť.

13. novembra 2012 – Poškodenú časť rozostavaného mosta v obci Iliašovce pri Kurimanoch sa pokúsili odstreliť, no nepodarilo sa to. Most výbuchu odolal. Stavbári tak s pomocou ťažkej techniky pokračovali v odstraňovaní výbuchom destabilizovaných dočasných konštrukcií.

15. novembra 2012 - Poškodenú časť diaľničného mosta vo výstavbe pri Iliašovciach v okrese Spišská Nová Ves sa na druhý pokus podarilo odstrelom zbúrať.

21. novembra 2012 - Dozor na stavbe mosta pri Kurimanoch údajne robili ľudia, ktorí na to nemali potrebné osvedčenie. To môže na Slovensku vydať iba Slovenská komora stavebných inžinierov. Podľa zistení však spomínaný stavebný dozor takéto osvedčenie nemal. Na tejto stavbe malo byť počas jesene 12 kontrolórov. Z medializovaných informácií však vyplynulo, že ich bolo o polovicu menej. Stavebný dozor mal byť z interného prostredia diaľničiarov. Predmetný úsek diaľnice mal byť pritom jedným z prvých, kde NDS chcela, aby na túto stavbu dohliadali kontrolóri aj z externého prostredia.

19. decembra 2012 - Deviati najbližší pozostalí po obetiach tragického nešťastia pri zrútení mostnej konštrukcie na stavbe diaľnice pri Kurimanoch by do 28. decembra 2012 mali dostať od štátu po 33.000 eur. Odobrila to na svojej schôdzi vláda SR.

29. januára 2013 – Za pádom rozostavaného mosta v Kurimanoch má byť podľa expertov na mostné objekty šetrenie na spevnení mosta. Spevnenie malo byť nedostatočné, a tak sa zle postavené podpery zrútili a usmrtili štyroch ľudí. Pridanie pár kusov oceľových stojok, ktoré by zlepšili stabilitu skruže, by vyšlo najviac na 10.000 eur. Celá inštalácia skruží stála 322.000 eur. Posúdenie príčin tragédie vyšetrovatelia predložili aj Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

3. apríla 2013 – Stavebné práce na pravej časti mosta pri Kurimanoch v obci Iliašovce sa opäť rozbehli. Začali sa úpravou podložia pre podpernú konštrukciu a navážaním panelov ako podkladu pre túto konštrukciu.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusi a NATO vyvinuli systém na odhalenie útočníka v dave
<< predchádzajúci článok
Greenpeace: Rusko presunie väznených aktivistov do Petrohradu