Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. mája 2009

Pred vládou protest starostov z okolia J. Bohuníc



Starostovia a primátori z regiónu Jadrových elektrární Jaslovské Bohunice chcú dnešným protestom pred Úradom vlády SR dosiahnuť stretnutie s predsedom vlády Robertom Ficom a hovoriť s ním a riešiť ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Starostovia a primátori z regiónu Jadrových elektrární Jaslovské Bohunice chcú dnešným protestom pred Úradom vlády SR dosiahnuť stretnutie s predsedom vlády Robertom Ficom a hovoriť s ním a riešiť problémy regiónu. "Vlani v júni sme požiadali premiéra o prijatie, potom v auguste, naposledy som odovzdal výzvu a prosbu o prijatie zástupcov združenia vo februári tohto roku. Na žiadny dokument pán premiér ani nikto z ministerstva financií, prípadne ďalší kompetentný nereaguje a nie je ochotný riešiť závažné problémy jadrovej energetiky," povedal predseda Združenia miest a obcí z regiónu JE Jaslovské Bohunice a starosta Jaslovských Bohuníc Peter Ryška.


Samospráva už dlhší čas žiada, aby im boli uznané a uvoľnené prostriedky z tzv. jadrovej dane od prevádzkovateľov elektrární V1 a V2, ktorými sú Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a Slovenské elektrárne a.s.. Okolo elektrárne V1 a V2 sú určené oblasti ohrozenia, pričom sa v časti prelínajú. Obce z tejto oblasti požadujú, aby im daň platili obaja prevádzkovatelia. Daňové riaditeľstvo im však tento nárok neuznalo. "Dva roky nám zadržiavajú dane bez toho, že by nám niekto nahradil túto stratu," zdôraznil Ryška.

Medzi protestujúcich prišiel z poverenia predsedu vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý výzvu prevzal. Prisľúbil, že vláda k nej zaujme stanovisko. K problematike daní povedal, že výška daní za lokalitu Jaslovských Bohuníc je zákonom stanovená a podľa toho sa aj odvádza. "Pri privatizácii v roku 2006 došlo ku skutočnosti, s ktorou zákon o daniach nepočítal," poznamenal Jahnátek s tým, že šlo o rozdelenie Slovenských elektrární a vyčlenenie dvoch funkčných blokov do štátnej spoločnosti JAVYS a dvoch funkčných blokov do spoločnosti Slovenské elektrárne. Musel sa novelizovať zákon, pričom výška dane zostala zachovaná, len sa rozdelila medzi dva nové subjekty. "Vaša požiadavka je 100-percentné navýšenie daní oproti predchádzajúcemu stavu," dodal za nesúhlasných poznámok protestujúcich. Stretnutie protestujúcich s ministrom hospodárstva sa skončilo menšou hádkou, po ktorej Jahnátek odišiel späť na rokovanie kabinetu.

Predstavitelia dotknutých obcí a miest tiež žiadajú okamžite zabezpečiť občanom, právnickým a fyzickým osobám v oblastiach ohrozenia jadrovými zariadeniami ako možným obetiam jadrových havárií záruky na náhradu potenciálnych škôd v súlade s medzinárodnými záväzkami. Podľa predstaviteľov samosprávy totiž Slovensko vo svojej legislatíve neplní ani minimálny záväzok voči svojim občanom prijatý v roku 1996 pristúpením k Viedenskému dohovoru o občianskoprávnej zodpovednosti za škody spôsobené jadrovou udalosťou.

Vyzývajú tiež slovenskú vládu na rokovanie o podmienkach a garanciách pri príprave a výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, o ktorej pred časom hovoril premiér Fico. Vedenie miest a obcí okolo atómky udivuje, že o projekte výstavby v ich regióne sa hovorí ešte pred naplnením zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a rešpektovaním záverov procesu posudzovania. To v nich vraj vzbudzuje obavu, že pôjde o formálny proces, v ktorom nebudú rozhodujúce stanoviská územia, regiónu, odborných inštitúcií ani stále chýbajúce komplexné hodnotenie zaťaženia územia jadrovými zariadeniami a ich produktmi.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prasacou chrípkou sa už nakazilo 10 000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Turský o predaji emisií zverejní to, čo nie je tajné