Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. decembra 2009

Predaje majetku B.Bystrice preverí EK



Kontroverzný hromadný predaj mestských pozemkov a budov v Banskej Bystrici z decembra 2007 má preveriť Európska komisia. Podnet na preskúmanie, či týmto predajom za výrazne nižšiu ako trhovú ...



Zdieľať
BANSKÁ BYSTRICA 31. decembra (WEBNOVINY) - Kontroverzný hromadný predaj mestských pozemkov a budov v Banskej Bystrici z decembra 2007 má preveriť Európska komisia. Podnet na preskúmanie, či týmto predajom za výrazne nižšiu ako trhovú cenu neposkytlo mesto kupujúcim neoprávnenú verejnú pomoc, sa Európskej komisii chystajú podať nezávislí mestskí poslanci združení v klube Banskobystrická alternatíva. Predaje nehnuteľností od začiatku kritizujú ako nevýhodné pre mesto a 4. december 2007, kedy boli koaličnou väčšinou v mestskom zastupiteľstve schválené, nazývajú "čiernym utorkom."


Ako uviedol člen Banskobystrickej alternatívy Vladimír Pirošík, trhová hodnota nehnuteľností, ktoré mesto vtedy predalo za 120 miliónov korún (3,983 milióna eur), bola podľa stanovísk troch realitných kancelárií 370 miliónov korún (12,282 milióna eur), mesto teda prišlo o štvrť miliardy korún (8,298 milióna eur). Na otázku, prečo podnet Európskej komisii, chcú podať až teraz, uviedol, že podľa platných procesných pravidiel museli najprv vyčerpať všetky vnútroštátne prostriedky nápravy. Keď primátor nevyhovel ich výzve nepodpísať príslušné uznesenie o predaji nehnuteľností, usilovali sa zvolať mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Na jeho zvolanie však nezískali dostatočný počet podpisov, keďže poslanci nominovaní politickými stranami ho odmietli podporiť. Vo februári tohto roka sa preto obrátili na Najvyšší kontrolný úrad, aby ako orgán externej kontroly preveril zákonnosť, účelnosť, hospodárnosť a efektívnosť nakladania s majetkom pri napadnutom predaji. Úrad už kontrolu vykonal, protokol z nej by mal mestu doručiť v týchto dňoch, poslanci by sa s ním mali oboznámiť na zasadnutí koncom januára. "Bez ohľadu na to, čo sa z tohto protokolu dozvieme, splnili sme procesnú podmienku vyčerpania všetkých vnútroštátnych prostriedkov nápravy. To znamená, že krátko po oboznámení sa s protokolom spracujeme podnet na Európsku komisiu, aby ona preverila, či rozhodnutím zastupiteľstva o prevode nehnuteľností v trhovej hodnote 370 miliónov vtedajších korún (12,282 milióna eur) za hodnotu 120 miliónov korún (3,983 milióna eur) nedošlo k neoprávnenej štátnej, respektíve verejnej pomoci," povedal Pirošík.
Ako ďalej informoval, Európska komisia môže uložiť subjektom, v prospech ktorým bola pomoc poskytnutá, doplatiť rozdiel medzi predajnou a trhovou cenou. "Čo môže byť minimálne pri niektorých nehnuteľnostiach veľkých problém, nakoľko podľa dostupných informácií, časť z nehnuteľností, ktoré boli prevedené po čiernom utorku, už prešla do vlastníctva tretích strán, kde platí princíp dobrej viery," podotkol Pirošík. Dodal, že poslanci z klubu Banskobystrická alternatíva preto na decembrovom zasadnutí iniciovali, aby hlavný kontrolór mesta na katastri preveril, na koho a za aké sumy boli tieto majetky prevedené.

Kontroverzný predaj mestských nehnuteľností schválila väčšina v mestskom zastupiteľstve začiatkom decembra 2007 jedným uznesením, nehlasovalo sa o jednotlivých budovách a pozemkoch osobitne. Poslanci z klubu Banskobystrická alternatíva vtedy kritizovali, že väčšina z predajov bola do programu zasadnutia zaradená na poslednú chvíľu a poslanci k nim dostali podklady len bezprostredne pred zasadnutím. Upozorňovali tiež, že viaceré z nehnuteľností podľa nich mesto predáva pod cenu a malo ich predávať vo verejnej súťaži „Súťaž nebola, lebo sme sa ponáhľali,“ povedal neskôr primátor Ivan Saktor s tým, že prostriedky z predajov chcel mať zapracované v rozpočte na rok 2008. Predaje mestských nehnuteľností obhajoval ako štandardné. „Opozícia si hovorí svoje, demokracia sa končí vtedy, keď sa hlasuje,“ vyhlásil Saktor.

Medzi vtedy predanými nehnuteľnosťami boli mestské pozemky, ale aj lukratívne budovy ako kino Urpín v centre mesta či gotický meštiansky dom na historickom Námestí SNP. Oslovené realitné kancelárie poslancovi Pirošíkovi potvrdili, že mesto ich predalo za prinízku cenu. „Hodnotu objektu gotického domu na Námestí SNP 14, ktorý mesto odpredalo firme Vodný hrad za 16,5 milióna korún (548-tisíc eur), odhadol jeden realitný agent minimálne na 20 miliónov (664-tisíc eur), pozemky železničnej stanici v Radvani, predané za 8,2 milióna (272-tisíc eur), dokonca minimálne na 30 miliónov korún (996-tisíc eur),“ informoval ešte v januári 2008 Pirošík. Primátor Saktor k tomu vtedy uviedol, že každý má svoje záujmy a iná realitná kancelária by dala iné stanovisko.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oslavy v Bratislave v medzinárodnom duchu
<< predchádzajúci článok
Vstup do eurozóny podporuje iba 29% Poliakov