24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. novembra 2015

Predčasne narodené deti potrebujú špeciálnu starostlivosť



Počet detí, ktoré sa narodia predčasne, rastie. Na Slovensku sa ročne pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva narodí deväť percent z asi 55.000 ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 12. novembra (TASR) - Počet detí, ktoré sa narodia predčasne, rastie. Na Slovensku sa ročne pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva narodí deväť percent z asi 55.000 novorodencov. Starostlivosť o nezrelé deti si vyžaduje multidisciplinárny prístup viacerých odborníkov. Obvykle sa monitorujú nielen u pediatrov, ale aj v pediatrických ambulanciách pre rizikové deti. Rodičia tiež musia intenzívnejšie podporovať ich motorický a mentálny vývoj a navštevovať s nimi viacero špecialistov.


„Ideálne by bolo, ak by sme dokázali predčasnému pôrodu predchádzať. Zabrániť všetkým predčasným pôrodom však nedokážeme, ale už vhodnou liečbou tehotnej a prípravou bábätka ešte v maminom brušku vieme prognózu dieťaťa zlepšiť. Pôrod na špecializovanom pracovisku s pripraveným tímom špecialistov a vhodným prístrojovým vybavením šance na zdravý život každého predčasne narodeného dieťaťa výrazne zvyšuje," uviedla docentka Darina Chovancová, predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.

V starostlivosti o nezrelých novorodencov sa podľa jej slov najprv riešia otázky súvisiace so záchranou života, ktoré sa týkajú dýchania, krvného obehu, udržania telesnej teploty, výživy, obranyschopnosti, pretrvávajúcej žltačky a infekcií. "V neskoršom období vystupuje do popredia problém s rastom, neprospievanie, poruchy zraku a sluchu, ale aj poruchy psychomotoriky či nepravidelnosti spánkového režimu," vysvetlila docentka Chovancová.

Starostlivosť o takéto deti poskytujú od minulého roku aj tri Centrá včasnej intervencie v Bratislave, Prešove a Žiline. Možno tam nájsť odborníkov ako fyzioterapeuti, psychológovia, sociológovia či pedagógovia. „Poskytujeme podporu celej rodine s dieťaťom s rizikovým vývinom čo najskôr, od narodenia až do jeho siedmich rokov. Rodinu podporujeme v jej prirodzenom prostredí, tak aby sme spolu s rodinou nachádzali a posilňovali jej vlastné zdroje a možnosti," doplnila riaditeľka Centra včasnej intervencie Bratislava Erika Tichá.

Pomoc rodinám poskytuje aj občianske združenie malíček. „Dennodenná prax a tiež spätné väzby od rodičov hovoria, že im chýbajú hlavne informácie, ako sa starať o predčasne narodené deti v nemocnici a po prepustení domov. Hľadajú rady odborníkov, ale aj poradenstvo ostatných mamičiek,“ priblížila jeho predsedníčka Ľubica Kaiserová. Združenie chce aj zvýšiť povedomie o tejto problematike. Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa predčasne narodených detí (17.11.) preto realizuje viaceré aktivity. Bratislavský hrad aj nová budova Slovenského národného divadla tak dnes budú vysvietené na purpurovo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/predcasne-narodene-deti-potrebuju-specialnu-starostlivost-cl398873.html