Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. februára 2010

Predčasné voľby v Holandsku najneskôr v júni



Holandské predčasné parlamentné voľby, ktorých konanie umožnil rozkol v súčasnej vláde premiéra Jana Petera Balkenendeho, sa uskutočnia najneskôr v ...



Zdieľať
Jan Peter Balkenende

Foto: SITA/AP

HAAG 20. februára (WEBNOVINY) - Holandské predčasné parlamentné voľby, ktorých konanie umožnil rozkol v súčasnej vláde premiéra Jana Petera Balkenendeho, sa uskutočnia najneskôr v júni. V sobotu to oznámil hovorca ministerstva vnútra Vincent van Steen.

V Holandsku sa v sobotu nadránom rozpadla vládna koalícia premiéra Jana Petera Balkenendeho. Dôvodom je odlišný pohľad koaličných partnerov na pokračovanie holandskej vojenskej misie v Afganistane. Premiérova Kresťanskodemokratická výzva (CDA) s predĺžením misie súhlasí, koaličná Strana práce (PvdA) je proti.

"Ako predseda vlády som dospel k záveru, že ďalšia spolupráca našich strán by už neprinášala ovocie," oznámil premiér po 16 hodín trvajúcom rokovaní koaličnej rady, ktoré sa pretiahlo až do soboty rána. Ešte v priebehu soboty chce ponúknuť holandskej kráľovnej rezignáciu ministrov a štátnych tajomníkov za PvdA. Ako neskôr dodal, "dá k dispozícii" aj posty obsadené nominantnmi jeho strany, ako aj najmenšieho koaličného partnera, Kresťanskej únie.

Najbližšie parlamentné voľby sa mali v Holandsku pôvodne konať až v marci 2011. Prieskumy stranám, ktoré tvoria súčasnú koalíciu, neveštia nič dobrého. CDA by mala získať v budúcom parlamente len 34 kresiel, zatiaľ čo teraz ich má 41. Počet poslancov PvdA by mal klesnúť dokonca zo súčasných 33 na 20.

Práve snaha zvrátiť vývoj preferencií a osloviť voličov populistickou rétorikou stála podľa Balkenendeho za rozhodnutím PvdA nepodporiť zotrvanie Holanďanov v Afganistane. Holandskí vojaci pôsobia v nepokojnej afganskej provincii Uruzgán od roku 2006 a za ten čas ich tam zahynulo už 21.

Holandskej misii v Afganistane vyprší súčasný mandát v auguste. Nedávno sa však na Holandsko obrátil šéf NATO Anders Fogh Rasmussen s požiadavkou, aby sa krajina v Afganistane zhostila novej úlohy - výcviku afganskej armády, a aby v krajine zostala až do augusta 2011. Takéto rozhodnutie si vyžadovalo jednohlasný súhlas vlády.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci chcú návrh zákona o majetku vylepšiť
<< predchádzajúci článok
Umiera príliš veľa civilistov, vyčíta Karzaj NATO