Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2013

Prednosťou mangalíc je kvalitná šunka a zdravšia masť, hovorí chovateľ



Plemeno ošípanej mangalice pripomínajúce ovce pochádza z Veľkej uhorskej nížiny, vyšľachtili ho v roku 1833 skrížením plemena z Bakoňského lesa s polodivými sviňami. Chovajú ho najmä v Maďarsku. Mäso a výrobky z neho sú ...



Zdieľať
Plemeno ošípanej mangalice pripomínajúce ovce pochádza z Veľkej uhorskej nížiny, vyšľachtili ho v roku 1833 skrížením plemena z Bakoňského lesa s polodivými sviňami. Chovajú ho najmä v Maďarsku. Mäso a výrobky z neho sú vyhľadávané pre svoju šťavnatosť, jemnosť a konzistenciu. V Zemplínskom Branči pri Trebišove ich začal chovať Ladislav Bizub. Foto: TASR/Roman Hanc
Zemplínsky Branč 27. septembra (TASR)- Mangalice sú plemeno prasiat s dlhou vlnitou až kučeravou srsťou, ktorá im umožňuje pásť sa vonku aj v tuhej zime. Tím dosahuje prirodzený prírastok masti s obsahom veľkého množstva tzv. dobrého cholesterolu. Chovu týchto zvierat sa nedávno zo záujmu začal venovať Ladislav Bizub na farme v Zemplínskom Branči (okr. Trebišov).


"Pre mňa je to koníček, ale podľa posledných výskumov lekárov sa masť mangalice rovná olivovému oleju, tak to chceme vyskúšať. Budeme ich porážať, keď prídu prvé mrazy, a uvidíme, aký bude výsledok," hovorí chovateľ.

Plemeno pripomínajúce vzhľadom ovce pochádza z Veľkej uhorskej nížiny, vyšľachtili ho v roku 1833 skrížením plemena z Bakonského lesa z polodivými sviňami. Chovajú ho najmä v Maďarsku. Mäso a výrobky z neho sú vyhľadávané pre svoju šťavnatosť, jemnosť a konzistenciu.

Mangalice majú podľa Bizuba veľmi malé karé, avšak slušné šunky. "Využiteľného mäsa majú iba 35 percent, zvyšok je masť a slanina. Dajú sa z toho robiť klobásy, tie sú pomerne mastné, ale robia sa šunky, prosciuttá. Tie majú najväčšiu hodnotu, pretože to je tzv. lahôdkové mäso zo zadnej šunky," priblížil. Slanina z mangalíc, hoci je mastná, sa podľa neho rozpúšťa na jazyku a chuťovo je vynikajúca.

Schopnosť priberania je u mangalíc podľa chovateľa zhruba až o 50 i viac percent menšia ako u tradičných bielych ošípaných. V chove má v súčasnosti zhruba 30 kusov.

Koníčkom je pre Bizuba aj chov vietnamských prasiat, ktoré sú taktiež zaujímavé už svojim vzhľadom. "Veľmi dobre sa množia, nepotrebujú veľkú opateru, vedia tiež všetko vypásť a pojesť odpad z jedla," dodal.

.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Každý štvrtý človek nevie, akú vzdialenosť denne prejde
<< predchádzajúci článok
Stav živočíšnej výroby je na Slovensku kritický