06. novembra 2017
Na snímke vpravo predseda NR SR Andrej Danko a vľavo preseda Sejmu Poľskej republiky Marek Kuchciňski po príchode na popradské letisko pri príležitosti spoločného zasadnutia predsedníctiev NR SR a Sejmu Poľskej republiky 6. novembra 2017. Foto: TASR - Adriana Hudecová Poprad 6. novembra (TASR) – Na popradské letisko v pondelok predpoludním pricestoval predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) spolu s predsedom Sejmu Poľskej republiky Marekom Kuchciňským, aby vo Vysokých Tatrách spolu rokovali o viacerých spoločných témach.
„Som veľmi rád, že práve v Poprade môžeme deklarovať naše priateľstvo, spoluprácu a naše osobné dobré vzťahy. Čakajú nás dva pracovné dni, kedy ukážeme Poliakom a Slovákom, ako z našich pozícií dokážeme spolupracovať. V časoch zmien integrácie Európskej únie ukážeme, že Slováci a Poliaci musia držať spolu, že musíme ukázať, že náš hlas nie je malý, máme rovnaké problémy a že ich budeme riešiť spolu vo vzťahu k silnejším štátom,“ uviedol Danko.
Je podľa neho dôležité, aby oba národy spolu držali v časoch hlbšej európskej integrácie, keď sa hovorí o tom, ako sa bude Európa ďalej vyvíjať a kam bude smerovať.
„Veľa Slovákov a Poliakov pracuje v zahraničí a majú tie isté problémy. Týka sa to napr. našich občanov v Anglicku, kde nie je doriešená otázka brexitu, rovnaké problémy majú aj v Nemecku a v Rakúsku, to všetko je témou nášho osobného stretnutia,“ doplnil Danko.
Ide v poradí už o tretie podujatie v najvyššom parlamentnom formáte oboch krajín, zúčastňujú sa ho podpredsedovia parlamentov, ako aj zástupcovia partnerských skupín priateľstva oboch zákonodarných zborov.
„Parlamentná dimenzia má potenciál efektívne doplniť kontakty predstaviteľov našej exekutívy. Aj preto oceňujeme, že sa podarilo oživiť formát rokovaní predsedníctiev NR SR a poľského Sejmu a napokon uskutočniť už v poradí tretie takéto stretnutie. Slovenská republika má záujem pokračovať v tomto trende aj na periodickej báze,“ upozornil Danko.
„Vidíme, že v Európskej únii rôzne krajiny majú odlišné problémy, vyplývajúce z viacerých výborov, z ambícií rôznych regionálnych iniciatív a na to musíme vedieť reagovať. Musíme nájsť odpovede na to, ako pomôcť Únii v týchto problémoch a zároveň, ako ju zapojiť do našej snahy, ako štátov strednej Európy, spoločne rásť z hľadiska hospodárstva a politiky,“ upozornil Kuchciňský.
Stretnutie sa zameria predovšetkým na zhodnotenie doterajšej bilaterálnej spolupráce a jej parlamentnej dimenzie i na identifikáciu nových príležitostí pre jej rozvoj. Ústrednou témou rokovaní je parlamentná perspektíva cezhraničnej a regionálnej spolupráce, spolu s prezentáciou programu Interreg PL-SK a aktivít Združenia Euroregión Tatry. Okrem toho sa budú zástupcovia oboch krajín venovať výzvam pre národné parlamenty – doma, v regióne i v rámci EÚ s akcentom na budúcnosť európskej integrácie. Zároveň sa budú zaoberať úlohou parlamentov v nej, či problematikou rastúcej podpory anti-systémových politických aktérov, či perspektívou vyšehradskej spolupráce.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR