Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

11. júna 2018

Prehriatie je rizikom, v aute môže byť aj 80 stupňovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann
 
Bratislava 11. júna (TASR) - Prehriatie organizmu je rizikom najmä pre deti a starých ľudí, ktorí majú zníženú vnímavosť na smäd. "Čo i len malá dehydratácia môže u detí vyústiť do vážnych komplikácií a spôsobiť multiorgánové zlyhanie, napríklad obličiek či iných životne dôležitých orgánov," povedala pre TASR Adriana Kilianová, medicínska riaditeľka Falck Záchranná.

 

Upozornila, že si treba uvedomiť, že dieťa nie je zmenšený dospelý. "Deti majú menšie telo, ale relatívne väčší telesný povrch, preto sa viac potia a straty tekutín majú vyššie ako dospelý. A teda horšie znášajú vysoké teploty. Dôležitá je prevencia, t.j. nevystavovať svoje telo vysokým teplotám, najmä počas obeda," upozornila odborníčka.

Vysvetlila, že ak je telo vystavené vysokým teplotám, vysiela rôzne signály. "Človek je obvykle malátny, sčervenie mu tvár, začne sa potiť, aby sa krv prúdiaca do mozgu ochladila. Postupne dochádza k zlyhávaniu základných životných funkcií. Pokiaľ sa organizmus ihneď neschladí, hrozí celkový kolaps. V tom najhoršom prípade môže nastúpiť opuch mozgu a smrť," priblížila.

Každý organizmus reaguje podľa jej slov inak na rôzne teploty. V zásade sa však teplota nad 30 stupňov považuje za vysokú. "Auto, na ktoré svieti slnko, môže dosiahnuť teplotu až 80 stupňov a viac, čo sa už blíži teplotám v saunách, a to za veľmi krátky čas," zdôraznila.

Pri podozrení na úpal, ktorého sprievodnými znakmi sú vysoká teplota, bolesti hlavy, zvracanie, malátnosť alebo únava, je prvou pomocou presunúť sa do tieňa. "Dôležité je pomalé zníženie telesnej teploty vlažnou sprchou alebo studenými zábalmi. Podanie liekov nie je potrebné. Pokiaľ sme si nie istí, že je človek v poriadku, je nutné volať rýchlu pomoc," zhrnula odborníčka.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel zakladajúci člen ŠKO Žilina, pedagóg a dirigent Pavel Bienik
<< predchádzajúci článok
Nový rad smartfónov Huawei Y prináša moderné funkcie v dostupnom balení

Prehriatie je rizikom, v aute môže byť aj 80 stupňov - diskusné fórum čitateľov