Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2006

Premiér chce vzdelanú, spravodlivú, občiansku a bezpečnú SR



Slovensko bude úspešné len vtedy, ak bude vzdelané, spravodlivé, občianske a bezpečné, povedal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda slovenským vysokoškolákom, s ktorými sa dnes na pôde Univerzity ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. marca (WN/SITA) - Slovensko bude úspešné len vtedy, ak bude vzdelané, spravodlivé, občianske a bezpečné, povedal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda slovenským vysokoškolákom, s ktorými sa dnes na pôde Univerzity Komenského v Bratislave stretol spolu s britským premiérom Tonym Blairom. Dzurinda vystúpil s prednáškou, ktorú nazval Vízia Slovenska. Slovensko budúcnosti si predstavuje ako krajinu úspešných ľudí.

Je úplne na mieste, ak sa chce Slovensko svojimi ekonomickými parametrami priblížiť k štandardom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, myslí si Dzurinda. Dodal, že na takéto ambiciózne zámery je správna doba práve teraz. Ak Slovensko nechce zaostávať, musí viac síl a peňazí investovať do vzdelania, upozornil. Objem finančných prostriedkov, ktorý SR vynakladá na vzdelanie, vzrastie v roku 2006 o 30% v reálnych cenách, čo však stále nestačí, povedal Dzurinda. Pripomenul, že naše univerzity majú slabý medzinárodný rating, čo je však všeobecným javom v celej Európe. Na zozname 30 najprestížnejších svetových univerzít nie je ani jedna z Európskej únie. Kvalitné vzdelanie je podľa Dzurindových slov nielen vstupenkou k lepšej kariére. Vzdelaní ľudia si vedia lepšie osvojiť správne ľudské a demokratické hodnoty ako ľudia nevzdelaní.

Slovenská spoločnosť bude spravodlivejšou, ak sa u nás zvýši vymožiteľnosť práva, a skutočne občianskou, ak Slováci budú tolerantnejší k menšinám, pripomenul Dzurinda a dodal, že náboženská neznášanlivosť je jedným z najväčších nepriateľov občianskej spoločnosti. Tolerancia vnútri Slovenska sa musí posilňovať,

Premiér Dzurinda nesleduje reality show a nemyslí si, že slepé kopírovanie všetkého, čo produkujú Spojené štáty americké, je správne. Primitívny antiamerikanizmus ho však vyrušuje. To, čo je podľa jeho slov na USA cenné, je ich ochota niesť najväčšie bremeno zodpovednosti pri riešení medzinárodných problémov. USA sú demokratickou veľmocou a v transatlantickom spojenectve nemajú alternatívu, domnieva sa Dzurinda.

Na otázku študentov, či si uvedomuje dosah tvrdých reforiem na naše obyvateľstvo, Dzurinda odpovedal, že ho určite vníma a plne si uvedomuje aj chyby, ktoré vláda SR v reformnom procese urobila. V tejto súvislosti pripomenul, že v roku 1998 bola ekonomika SR na pokraji kolapsu, jej devízové rezervy takmer nulové a teda pristúpenie k nepopulárnym tvrdým reformám bolo podľa jeho slov nevyhnutné. Dzurinda povedal, že nemá rád tých, ktorí bedákajú, všetko iba kritizujú a do slovenskej spoločnosti vnášajú socialistickú rétoriku. Odmietol názor, že touto replikou narážal na stranu SMER-sociálna demokracia a najmä na jej predsedu Roberta Fica. Neprijal ani špekulácie, že si chcel takýmto spôsobom na akademickej pôde zlepšiť pozíciu pred júnovými parlamentnými voľbami.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Generali Poisťovňa vykázala vlani stratu 245,3 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Veterinári otestovali do 10. marca 1 033 vzoriek