Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. apríla 2019

Premiér: Jadrový komponent energetického mixu je v SR jasne definovaný



Peter Pellegrini, archívna snímka.



Zdieľať
Peter Pellegrini, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian
Bratislava/Praha 30. apríla (TASR) - Jadrový komponent energetického mixu je v SR jasne dlhodobo definovaný. Uviedol to vo svojom prejave predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na 14. zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) v Prahe.


"Podielom výroby jadrovej elektriny na úrovni takmer 55 % sa aktuálne zaraďujeme medzi krajiny nielen nad priemerom v rámci EÚ, ale aj vo svete. Máme viac ako 60-ročnú skúsenosť s jadrovoenergetickými zariadeniami v projektovaní, výstavbe, prevádzkovaní a tiež aj vyraďovaní. Už dnes sa podieľame na projektoch tzv. 'knowledge sharing', kde sú nám uznané vysoká expertíza a odborný potenciál na poskytovanie poznatkov a implementačnej praxe v jadrovom priemysle," priblížil slovenský premiér.

"Veríme preto, že v rámci európskej politiky podpory vzdelávania bude v nadchádzajúcom programovom finančnom období tento aspekt náležite zohľadnený. SR je pripravená ostatným krajinám ponúknuť nadobudnuté skúsenosti v jadrovej energetike, obzvlášť v oblasti vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky," poznamenal.

Snímka chladiarenských veží 1. a 2. bloku jadrovej elektrárne po ukončení studenej hydroskúšky 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce 23. augusta 2018. Foto: TASR - Lukáš Grinaj


Slovensko sa svojou energetickou politikou a vyváženým mixom podľa neho stáva dobrým príkladom technologickej diverzifikácie a vzorom symbiózy nízkouhlíkovej jadrovej energetiky a nízkouhlíkových obnoviteľných zdrojov energie. "Predovšetkým vďaka jadrovej a vodnej energii dosahujeme podiel nízkouhlíkových zdrojov na výrobe elektrickej energie už dnes 80 %, čím sa zaraďujeme k top krajinám v rámci EÚ. Práve vďaka jadrovej energetike sa nám darí poskytovať energie za ceny, ktoré nepredstavujú neúmernú záťaž pre našich obyvateľov," upozornil.

Ukazuje sa podľa jeho slov, že budúci vývoj v Európe nebude ovplyvnený iba snahou o znižovanie emisií a udržanie konkurencieschopných cien, ale bude tiež charakterizovaný nárastom spotreby energie hlavne vďaka nástupu elektromobility a iných moderných technológií. "Z dôvodu nestability obnoviteľných zdrojov energie (OZE) určite potrebujeme klásť dôraz na zásadné inovácie v oblasti skladovania elektrickej energie, zavádzania smart systémov, ale aj úspor energií. Avšak skôr, ako v tejto snahe uspejeme, potrebujeme byť racionálni a praktickí. Jadrová energia je v kontexte zvyšujúceho sa podielu spotreby energie a zabezpečenia elektroenergetickej dostatočnosti pragmatickým riešením," povedal.

"Oceňujeme, že súčasťou tohtoročného Európskeho jadrového fóra je aj problematika dlhodobej strategickej vízie EÚ do roku 2050. Reagujeme tým na aktuálnu Európsku agendu. Súčasťou nedávneho Oznámenia Európskej komisie o dlhodobej strategickej vízii pre prosperujúce, moderné, konkurencieschopné a klimaticky neutrálne hospodárstvo je aj plán prechodu na nízkouhlíkový sektor energetiky do roku 2050," podčiarkol.

Primárnym cieľom tohto oznámenia v oblasti transformácie na klimaticky neutrálnu ekonomiku nie je podľa premiéra navrhnúť konkrétne opatrenia a obmedziť sa na preddefinované riešenia. Cieľom je analýza možných scenárov a ponúknuť alternatívy, ako plniť ciele parížskej dohody o klimatickej zmene. SR víta návrhy týchto scenárov. Nesú sa v duchu nákladovej efektívnosti a sociálnej spravodlivosti. Z dokumentu tiež vyplýva, že energetika bude hrať centrálnu úlohu pri prechode na tzv. klimaticky neutrálne hospodárstvo.

Dekarbonizácia sektora elektroenergetiky je podľa Pellegriniho logicky spojená s penetráciou OZE v energetickom systéme. V tomto ohľade SR na jednej strane pozitívne vníma, že oznámenie počíta v budúcnosti aj s jadrovou energiou ako súčasťou nízkouhlíkového energetického mixu EÚ. "Na druhej strane však vnímame istý deficit v jeho obsahu, pretože na rozdiel od OZE podrobnejšie nerozvíja nástroje na zvýšenie podielu jadrovej energie," podčiarkol predseda vlády SR.

Je podľa neho nevyhnutné sa zaoberať na európskej úrovni motivujúcimi aspektmi na rozvoj investícií do jadrovej energetiky. Spoločná európska politika by mala smerovať k uplatňovaniu takých princípov, ktoré nebudú mať negatívny dosah na využívanie jadrovej energetiky.

Snímka chladiarenskych veží 3. bloku po ukončení studenej hydroskúšky 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce 23. augusta 2018. Foto: TASR - Lukáš Grinaj


Napĺňanie ambicióznych cieľov Dlhodobej stratégie do roku 2050 si podľa premiéra bude vyžadovať obrovské zmeny vo všetkých oblastiach hospodárstva a života občanov EÚ počas jednej generácie. Hoci 30 rokov na dosiahnutie cieľa sa môže zdať veľa, v prípade energetiky závislej od dlhodobého plánovania a často neistých investícií je potrebné riešiť kľúčové otázky už dnes. Prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo bude predstavovať veľkú investičnú zaťaž pre výrobcov s preneseným dosahom na konečných spotrebiteľov. Preto je potrebné zabezpečiť, aby bol prechod postupný bez negatívnych dôsledkov na obyvateľov a aby neohrozil konkurencieschopnosť priemyslu.

"Dovolím si dotknúť sa ešte témy nedávno vydaného oznámenia Európskej komisie k efektívnejšiemu a demokratickejšiemu rozhodovaniu v oblasti energetiky a klímy. Toto oznámenie, v ktorom sa navrhuje revízia Zmluvy Euratom, vnímame so znepokojením. Téma tzv. demokratického deficitu Zmluvy Euratom je pre nás nepochopiteľná. Z pohľadu SR je táto zmluva dostatočne vyvážená a v súčasnosti zabezpečuje nevyhnutnú rovnováhu medzi projadrovými a protijadrovými členskými štátmi EÚ," uviedol.

Zmluva podľa neho zaručuje právo každého členského štátu na voľbu svojho energetického mixu a umožňuje projadrovým členským štátom rozvíjať tento zdroj energie bez toho, aby bránila ostatným v rozvoji iných zdrojov energie. "Domnievam sa, že otvorenie hociktorej časti Zmluvy Euratom by v konečnom dôsledku mohlo viesť k otváraniu akejkoľvek inej zmluvy EÚ," dodal premiér.

Premiér: Elektráreň v Mochovciach bude spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy


Jadrová elektráreň Mochovce (EMO) bude spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy. Uviedol to vo svojom prejave predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na 14. zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) v Prahe.

"Dovoľte mi, aby som sa dotkol ešte témy dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Práce na tomto projekte sa nachádzajú v záverečnej etape, pričom vyjadrujem presvedčenie, že elektráreň bude spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy. V tejto súvislosti by som preto chcel vyjadriť znepokojenie nad charakterom verejnej diskusie, ktorá sa vedie vo veci jadrovej bezpečnosti tejto jadrovej elektrárne v susednom Rakúsku. Z nášho pohľadu sú mnohé diskusie vedené na úrovni nepreukázaných informácií a iracionálnych faktov," podčiarkol premiér.

Ubezpečil zároveň, že v rámci využívania jadrovej energetiky v Slovenskej republike je aplikovanie najvyšších kritérií jadrovej bezpečnosti naďalej našou absolútnou prioritou.

"Úrovňou jadrovej expertízy a jadrovej bezpečnosti sa dlhodobo začleňujeme medzi krajiny s vysokým štandardom. Toto bolo viackrát konštatované zo strany všetkých relevantných medzinárodných expertných tímov, konkrétne Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), Združenia západoeurópskych jadrových regulačných orgánov (WENRA), skupiny európskych jadrových dozorných orgánov (ENSREG,) ako aj Agentúry pre jadrovú energiu pri OECD (NEA). Hodnotenia domácich dozorných orgánov ako aj medzinárodných expertných misií dlhodobo potvrdzujú, že SR prevádzkuje svoje bloky jadrových elektrární bezpečne a spoľahlivo," povedal.

Zavŕšením kontrolnej montáže vnútorných častí reaktora dokončili Slovenské elektrárne (SE), spoločnosť skupiny Enel, stavebné práce na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Mochovce, 24. júna 2016. Foto: TASR - Milan Ivanič


"Ubezpečujem vás, že ak by neboli splnené všetky požiadavky na jadrovú bezpečnosť a s pozitívnym výsledkom by neboli odskúšané všetky systémy a zariadenia elektrárne, uvádzanie Mochoviec do prevádzky nebude povolené. Výstavba jadrovej elektrárne Mochovce a preverovanie inštalovanej technológie sú veľmi pozorne sledované Úradom jadrového dozoru (ÚJD) SR a je zabezpečená neustála prítomnosť inšpektorov úradu priamo na stavbe. Naša krajina rešpektuje odlišné názory na využívanie jadrovej energie v energetickom mixe, nemôžeme sa však stotožniť so spôsobom, akým je spochybňovaná úroveň jadrovej bezpečnosti v SR, konkrétne elektrárne v Mochovciach," doplnil.

Šírenie nepravdivých a zavádzajúcich informácií, priam až poplašných správ, nepovažuje Slovensko podľa neho za konštruktívny prístup k diskusii. Jadrová energetika by nemala a nemôže byť nástrojom politického boja. Musí byť témou na konštruktívnu a pragmatickú diskusiu. "Sme preto pripravení naďalej pokračovať vo výmene informácií na odbornej úrovni a poskytnúť odbornej aj laickej verejnosti presvedčivé argumenty o bezpečnosti našich jadrových elektrární, založené na kvalifikovanej odbornej expertíze a posúdení nezávislých kompetentných dozorných orgánov," dodal.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
G. Gál: Vláda zrejme bude trvať na nominácii M. Kučeru
<< predchádzajúci článok
Prezident SR A. Kiska odletel na rozlúčkové stretnutie do Berlína