Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. februára 2014

Premiér mal tajné rokovanie s Telekomom, vyhlásil Daniel Lipšic



Na snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo Daniel Lipšic



Zdieľať
Na snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo Daniel Lipšic Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 13. februára (TASR) - Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu (12.2.) neverejne stretol so zástupcami spoločnosti Deutsche Telekom a rokoval s nimi o doprivatizácii zostávajúceho 49-% podielu SR v Slovak Telekome. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil nezaradený poslanec Daniel Lipšic (NOVA) s tým, že na stretnutí bolo podpísané aj memorandum.


"Vyzývame Roberta Fica, aby memorandum zverejnil. Premiér donekonečna rozprával, že je proti privatizácii a že za jeho vlády sa nič privatizovať nebude. Ukazuje sa, že okrem Carga chce doprivatizovať aj slovenský Telekom, spôsobom, ktorý nie je veľmi transparentný," upozorňuje opozičný poslanec. Podľa jeho slov je na diskusiu, či je doprivatizácia správna alebo nie, druhá vec však je, aby bol proces transparentný. "Utajené stretnutia a utajené memorandum naznačujú, že nepôjde o transparentnú doprivatizáciu," myslí si Lipšic.

Exminister hospodárstva Juraj Miškov (nezaradený) podotkol, že snaha o "privatizačnú rýchlovku" má veľmi jasné pozadie. Za obchodom vidí problémy ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), ktorý potrebuje urýchlene naplniť deravú štátnu kasu. "Dovolím si tvrdiť, že rýchlo a utajene nie je to isté, ako dobre a výhodne. Budeme iniciovať mimoriadne rokovanie Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti k tejto téme. Predvoláme si aj ministra hospodárstva Tomáša Malatinského (nominant Smeru-SD), aby poskytol všetky relevantné informácie," avizoval Miškov.

Martin Chren (nezaradený) tvrdí, že cena Slovak Telekomu by sa mohla určiť napríklad po vzore Českej republiky, kde sa nedávno predala česká Telefónica za hodnotu predstavujúcu šesťnásobok jej ročného zisku pred zdanením. Ako príklad tiež uviedol predaj českého podielu v T-Mobile, kde hodnota bola na úrovni 4,5-násobku zisku pred zdanením. Hodnota Slovak Telekomu by sa tak podľa jeho slov mala pohybovať na úrovni 800 miliónov až jednej miliardy eur.

Predstavitelia hnutia NOVA tiež poukázali na to, že materiály k privatizácii vznikli na počítači spoločnosti WOOD & Company, ako aj Avocat. Firma s takýmto menom pritom v minulosti figurovala v známom nástenkovom tendri.

Memorandum podpísane bolo

Hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič v reakcii potvrdil, že memorandum podpísané bolo. Spoločnosť Deutsche Telekom, ktorá má predkupné právo na slovenský podiel, ho podľa jeho slov zatiaľ neuplatnila ani sa ho nevzdala. "Podpis memoranda hovorí o ďalšom smerovaní a vývine možného predaja v Slovak Telekome. Prijala sa dohoda, že ak si Deutsche Telekom predkupné právo neuplatní, bude náš podiel predávaný prostredníctvom burzy," vysvetlil.

Dohodlo sa tiež, že banka vyberie kvalifikovaného poradcu, ktorý do deviatich mesiacov predloží kvalifikovaný odhad ceny 49-% podielu. Čo všetko bude suma zahŕňať, je podľa Jurikoviča zatiaľ predčasné. Na margo výzvy na zverejnenie memoranda povedal, že to záleží aj od Deutsche Telekomu, či s tým bude súhlasiť. "My sme za to, aby obsah tohto memoranda bol zverejnený," dodal.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V metropole Washington napadlo takmer 30 centimetrov snehu
<< predchádzajúci článok
Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie