Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. decembra 2018

Premiér: Na hlasovaní o migračnom pakte sa nikto zo SR nezúčastní



Na archívnej snímke Peter Pellegrini počas rozhovoru s novinármi.



Zdieľať
Na archívnej snímke Peter Pellegrini počas rozhovoru s novinármi. Foto: TASR - Adriána Hudecová
Bratislava 18. decembra (TASR) - Globálny pakt OSN o migrácii bude predmetom hlasovania na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku až v stredu (19.12). A na ňom sa v zmysle uznesenia slovenskej vlády a Národnej rady SR nezúčastní žiadny zástupca Slovenska. Upozornil na to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vzhľadom na zmätočné informácie objavujúce sa v médiách.


Slovenská republika podporila v pondelok (17.12.) na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku iný dokument, pakt o utečencoch. "Na hlasovaní vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov sa zúčastnil stály predstaviteľ SR pri OSN, ktorý podporil uvedený dokument - rovnako ako predstavitelia ďalších 180 krajín. Globálny pakt o utečencoch podporilo 26 krajín EÚ," informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Boris Gandel. Pripomenul, že ide o právne nezáväzný dokument, ktorý neobsahuje záväzky ani prísľuby členských štátov OSN.

Pakt o utečencoch schválilo v pondelok VZ OSN drvivou väčšinou hlasov. Dokument zaisťuje väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko.

Hlasovanie dopadlo pomerom 181:2, pričom tri krajiny - Dominikánska republika, Eritrea a Líbya - sa zdržali. Niekoľko štátov sa na hlasovaní nezúčastnilo.

Globálny pakt OSN o utečencoch sa odlišuje od takisto právne nezáväzného globálneho paktu OSN o migrantoch, o ktorom bude Valné zhromaždenie v New Yorku hlasovať v stredu a ktorý vyvolal oveľa väčšiu pozornosť verejnosti.

Na konferencii v marockom Marrákeši migračný pakt 10. decembra odhlasovalo 85 percent zo 193 členských štátov OSN. Ostro proti nemu vystúpili Spojené štáty a proti sa vyjadrili napríklad aj stredoeurópske štáty Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale tiež Austrália.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na štedrovečernom stole Slovákov sa miešajú tradície so štipkou odvahy
<< predchádzajúci článok
Protidrogový vlak z ČR môže navštíviť až 40 slovenských miest