Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. mája 2019

Premiér:Situácia s nájdeným nebezpečným odpadom v Strážskom je krízováNa archívnej snímke slovenský premiér Peter Pellegrini.Zdieľať
Na archívnej snímke slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: TASR/Martin Baumann
Trebišov 15. mája (TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) chce, aby bola v súvislosti s nájdenými nebezpečnými látkami v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske v okrese Michalovce vyhlásená mimoriadna situácia a odpad bol zlikvidovaný na náklady štátu. Uviedol to po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Trebišove.


„Doteraz akoby sa riešilo, kto je za to zodpovedný a kto má alebo nemá túto situáciu riešiť. Chcem oficiálne vyhlásiť, že podľa môjho názoru ide o krízovú situáciu, a preto by mal štát a príslušní ministri - a ja to plne podporujem - vyhlásiť mimoriadnu situáciu. To bude znamenať, že táto environmentálna záťaž alebo toto vážne riziko bude môcť byť odstránené na účet štátu,“ vyhlásil.

Ako premiér povedal, je pripravený podporiť ministra životného prostredia aj ministerku vnútra, aby mimoriadnu situáciu vyhlásili a nečakali na to, kým sa nájde vinník. „To môže trvať niekoľko mesiacov alebo aj rokov. Ak štát nájde vinníka, následne si od neho môže náklady s tým spojené vymáhať. Ale našou prioritou musí byť čo najskôr dostať tie jedovaté látky preč z tohto územia a zlikvidovať,“ povedal s tým, že na Slovensku sú firmy, ktoré ich vedia zlikvidovať podľa predpisov.

Predseda vlády Pellegrini dodal, že nemá presné informácie o doteraz vykonaných opatreniach, bude sa na to pýtať príslušných ministrov. „Teraz je mojou prioritou čo najskôr tam nasadiť techniku a okamžite to odtiaľ odviezť,“ uzavrel. V uvedenom areáli sa počas uplynulých týždňov našli v prevažne skorodovaných sudoch stovky ton toxického odpadu so zvyškami nebezpečných látok PCB, čo sú polychlórované bifenyly.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Eurospektickí konzervatívci a DUP nepodporia Mayovej dohodu o brexite
<< predchádzajúci článok
K návrhu stavebného zákona prišlo 1801 pripomienok

Premiér:Situácia s nájdeným nebezpečným odpadom v Strážskom je krízová - diskusné fórum čitateľov