Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2012

Premiérka odvolá predsedu VOP NovákyPremiérka Iveta Radičová, poverená riadením Ministerstva obrany SR, rozhodla, že predseda Predstavenstva Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky Ľubomír Repčík a členovia dozornej rady ...Zdieľať
vop BRATISLAVA 10. januára  – Premiérka Iveta Radičová, poverená riadením Ministerstva obrany SR, rozhodla, že predseda Predstavenstva Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky Ľubomír Repčík a členovia dozornej rady podniku budú odvolaní.


Rozhodnutie súvisí s prípadom pôžičiek štátnej akciovej spoločnosti, na ktoré upozornil denník Sme. Akciovka si požičala od súkromnej spoločnosti Sitno Holding 70-tisíc eur, aby mohla zamestnancom zaplatiť mzdy. Podľa uzavretej zmluvy môže Sitno Holding začať rozpredávať založené sklady a halu, ak by podnik aj napriek výzve neuhradil splátku.

„VOP nezabezpečil účinnosť úverových zmlúv a uzatvoril neplatnú záložnú zmluvu,“ uviedla Iveta Radičová. Podľa stanoviska, ktoré poskytol tlačový a informačný odbor úradu vlády, „celý postup vedenia VOP Nováky je od prvého momentu v rozpore so zákonom a stanovami vojenského podniku.“

Z dokumentov, ktoré na vyžiadanie predložil predseda predstavenstva Ľubomír Repčík, a z Centrálneho registra zmlúv totiž vyplýva, že úverové zmluvy, ktoré uzatvoril VOP neboli zverejnené v Centrálnom registri zmlúv podľa zákona. „To znamená, že bola porušená zákonná povinnosť zverejňovania zmlúv a úverové zmluvy nikdy nenadobudli účinnosť,“ uvádza sa ďalej v stanovisku. Okrem toho je neplatná záložná zmluva, pretože bola uzavretá na neúčinné úverové zmluvy, t.j. na neexistujúci záväzok. Záložná zmluva bola navyše uzatvorená v rozpore so stanovami - bez predchádzajúceho súhlasu dozornej rady. Podľa úradu vlády bez tohto súhlasu je zmluva rovnako neplatná. "Dozorná rada následne schválila záložnú zmluvu s pripomienkou, kvôli tomu táto pripomienka nemohla byť do znenia zmluvy zapracovaná," píše sa v stanovisku úradu.

Tlačový a informačný odbor úradu vlády ďalej upozornil, že „predseda predstavenstva VOP Nováky 5. decembra 2011 zavádzajúco informoval ministerstvo obrany, že sa pripravuje záložná zmluva, hoci bola táto uzatvorená už 1. decembra 2011“. VOP mohol o pôžičku na výplatu miezd zamestnancom požiadať ministerstvo financií alebo Vládu SR, avšak neurobil tak.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Senickej mliekarni unikala kyselina dusičná
<< predchádzajúci článok
Petržalka má ekologické vozidlo

Premiérka odvolá predsedu VOP Nováky - diskusné fórum čitateľov