Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. januára 2012

Prepad maloobchodných tržieb pokračoval aj v novembriMaloobchodné tržby v roku 2010 V roku 2010 maloobchodné tržby klesli o 2,2 % na 17,3 mld. eur. Podobne ako vlani pritom počas väčšiny roka 2010 boli maloobchodné tržby v ...Zdieľať
peniaze euro obchod BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) - Maloobchodné tržby v roku 2010


V roku 2010 maloobchodné tržby klesli o 2,2 % na 17,3 mld. eur.

Podobne ako vlani pritom počas väčšiny roka 2010 boli maloobchodné tržby v medziročnom porovnaní nižšie.

Výnimkou bol iba predvlaňajší marec a jún, kedy boli maloobchodné tržby v medziročnom porovnaní vyššie o 0,2 % resp. o 1 %.Maloobchodné tržby nevybočili z trendu vývoja posledných mesiacov ani v novembri a naďalej medziročne zaostávali. Ich medziročný prepad sa pritom oproti októbru zmiernil iba o desatinu percentuálneho bodu, keď klesli o 3 %.

Okrem februára, kedy boli medziročne na rovnakej úrovni, tak maloobchodné tržby vlani v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku klesali každý mesiac. Vo finančnom vyjadrení dosiahli maloobchodné tržby v novembri 1,504 mld. eur a medzimesačne boli nižšie o 0,2 %.

Za prvých jedenásť mesiacov minulého roka pritom tržby v maloobchode dosiahli spolu 15,788 mld. eur, čo znamenalo medziročný pokles o 2,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


Pokles najmä pri pohonných látkach

Medziročné zníženie tržieb v maloobchode podľa štatistikov súviselo najmä s poklesom tržieb v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 14,7 %, maloobchode v nešpecializovaných predajniach o 3,4 % a v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 3,5 %. Tržby sa zvýšili len v maloobchode s tovarom pre kultúru a rekreáciu o 32,7 % a v maloobchode so zariadeniami pre informačné a komunikačné technológie v špecializovaných predajniach o 7,3 %.


Znížili sa aj tržby vo veľkoobchode

Vo veľkoobchode v novembri tržby v objeme 2 109 mld. eur medziročne klesli o 0,4 %. Znížili sa najmä tržby v sprostredkovaní veľkoobchodu o 1 %, vo veľkoobchode s tovarom pre domácnosť o 0,4 % a v ostatnom špecializovanom veľkoobchode o 0,3 %. Medzimesačne boli veľkoobchodné tržby v jedenástom mesiaci tohto roka vyššie o 4,3 %. Za jedenásť mesiacov od vlaňajšieho januára do novembra tak tržby vo veľkoobchode medziročne klesli o 0,8 % na 21,13 mld. eur.


Viac sa predávali autá

Z ďalších sektorov vnútorného obchodu v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov vzrástol objem tržieb medziročne o 10,1 % na 372 mil. eur, čo znamenalo medzimesačný nárast o 2,5 %. V ubytovaní sa dosiahli tržby v objeme 25,2 mil. eur, medziročne klesli o 2,5 %. V porovnaní s októbrom boli nižšie o 8 %. Tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa v novembri medziročne znížili o 3,2 % na 70,3 mil. eur. Medzimesačne boli mierne nižšie o 0,1 %.

Za celých prvých jedenásť mesiacov minulého roka tak tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov dosiahli objem 3,405 mld. eur a medziročne vzrástli o 12 %. V ubytovaní dosiahli tržby 279,4 mil. eur a medziročne klesli o 1,8 % a tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa za jedenásť mesiacov znížili o 1 % na 729,5 mil. eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mužovi hrozí desaťročné väzenie za krádež v kostole
<< predchádzajúci článok
IKEA vymieňa bezpečnostné pásy na detskej stoličke ANTILOP

Prepad maloobchodných tržieb pokračoval aj v novembri - diskusné fórum čitateľov