Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2011

Prepad stavebníctva sa v septembri spomalilDoterajší prepad stavebníctva sa zastavil. Stavebná produkcia v septembri druhý raz v tomto roku medziročne vzrástla, a to o 5,3 % na 548 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia ...Zdieľať
stavba BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Doterajší prepad stavebníctva sa zastavil. Stavebná produkcia v septembri druhý raz v tomto roku medziročne vzrástla, a to o 5,3 % na 548 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia v porovnaní s augustom vyššie o 3,9 %. Za deväť mesiacov tohto roka dosiahla stavebná produkcia objem 3,92 mld. eur, čo je medziročne menej o 2,8 %, informoval v stredu Štatistický úrad SR (ŠÚ). Pokračujúci pokles stavebnej produkcie za deväť mesiacov sa oproti ôsmim mesiacom spomalil o 1,2 percentuálneho bodu.


Produkcia realizovaná stavebnými firmami v deviatom mesiaci v tuzemsku sa medziročne zvýšila o 2,9 % na 523,4 mil. eur. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii klesol o 2,2 percentuálneho bodu na 95,5 %. "Zvýšenie tuzemskej produkcie ovplyvnil rast stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 2,3 % a na opravách a údržbe o 6,2 %," uviedol ďalej ŠÚ.

V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba vrátane modernizácií a rekonštrukcií tvorila 83,2 %, čo je medziročne menej o 0,5 percentuálneho bodu. Podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 0,5 percentuálneho bodu na 15,8 %. "Z hľadiska výrobného zamerania vzrástol objem prác realizovaných na inžinierskych stavbách o 7,8 % a hodnota prác na budovách o 0,5 %," dodal ŠÚ. V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 65,4 % a inžinierske stavby 34,6 %. Produkcia realizovaná stavebnými firmami v zahraničí sa v septembri medziročne zvýšila o 105,3 % na 24,7 mil. eur. Jej podiel na celkovom objeme stavebnej produkcie tvoril 4,5 %.

Stavebná produkcia realizovaná v tuzemsku za deväť mesiacov klesla o 3,9 % na 3,774 mld. eur. "Objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa znížil o 4,1 % na 3,086 mld. eur. Stavebné práce na opravách a údržbe boli nižšie o 8,1 % a dosiahli 628,1 mil. eur," informoval ŠÚ. V štruktúre tuzemskej produkcie klesol podiel novej výstavby, modernizácií a rekonštrukcií o 0,2 percentuálneho bodu na 81,8 % a podiel prác na opravách a údržbe sa znížil o 0,8 percentuálneho bodu na 16,6 %. Stavebné firmy za deväť mesiacov zvýšili výkony v zahraničí o 37,9 % na 145,5 mil. eur. Z celkového objemu stavebnej produkcie je to 3,7 %.

Stavebná produkcia zaznamenala v auguste tohto roka medziročný prepad o 6,5 % na 535,5 mil. eur. Za osem mesiacov dosiahla stavebná produkcia objem 3,372 mld. eur a medziročne sa znížila o 4 %. V tomto roku stavebná produkcia vzrástla medziročne ešte v marci, keď posilnila o 0,5 %. V ostatných mesiacoch produkcia v stavebníctve klesala, pričom najvýraznejší medziročný prepad zaznamenala vo februári, kedy sa znížila o 7,9 %.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Teherán sa jadrového programu nikdy nevzdá
<< predchádzajúci článok
Mladíci, ktorí sa predbiehali, sú obvinení z usmrtenia