Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

18. júna 2010

Prešovskí poslanci za KDH vinia zo zosuvov radnicu



Mestskí poslanci za KDH v Prešove nie sú spokojní s krokmi radnice, ktoré prijala v súvislosti so zosuvom pôdy na uliciach Horárska a Pod Wilec hôrkou. Po extrémnych dažďoch v ...



Zdieľať
mimoriadna situacia v presove Foto: SITA/Ivan Fleischer PREŠOV 18. júna (WEBNOVINY) – Mestskí poslanci za KDH v Prešove nie sú spokojní s krokmi radnice, ktoré prijala v súvislosti so zosuvom pôdy na uliciach Horárska a Pod Wilec hôrkou. Po extrémnych dažďoch v obidvoch lokalitách sa začal zosúvať svah, čo malo za následok narušenie statiky 22 domov a jednej chatky. Zo štyroch domov sa už ich obyvatelia vysťahovali. Čaká sa na stanovisko odborníkov, či sa domy budú búrať, alebo sa dajú opraviť. Nevie sa nič o osude ďalších obyvateľov poškodených domov. Na základe statických posudkov sa rozhodne o sanačných opatreniach.


Poslanec Jozef Kislík sa na dnešnej tlačovej besede kriticky vyjadril na adresu mesta, že v utorok na zasadnutí finančnej komisie nemali úradníci pripravený žiadny návrh na zoškrtanie niektorých položiek v rozpočte a presunutie financií na okamžitú pomoc postihnutým Prešovčanom. „Mesto musí stáť pri svojich občanoch,“ uviedol Kislík. Súčasný stav na Horárskej má podľa jeho vyjadrenia viacero príčin. „Cesta nie je odvodnená ani zrekonštruovaná, lesné cesty nad ňou nie sú po ťažbe dreva udržiavané, nie sú odvodnené ani sa nečistia, v mestských lesoch sa robia holoruby“. Podľa poslanca mestský úrad mohol dnešnému kritickému stavu zabrániť, pokiaľ by neignoroval žiadosti a petíciu dotknutých obyvateľov Horárskej ulice. „Keby bola pred piatimi rokmi odvodnená cesta, nemuseli dnes padať domy,“ vyhlásil Kislík.

Poslankyňa Andrea Turčanová, ktorá má na Horárskej ulici záhradu, ale býva v inej časti mesta, novinárom predložila písomné dôkazy, že na zlý stav cesty upozorňovali obyvatelia tejto lokality ešte v roku 2004. V odpovedi z roku 2005 sa uvádza, že mesto vyčistí a zarovná koľaje po ťažkých autách v nespevnenej časti cesty a odvedie povrchové vody z lesa do miestneho potoka, súčasne zabezpečí čistenie cesty po každom výdatnejšom daždi. Listom z roku 2007 úrad konštatuje zlý stavebno-technický stav vozovky a dáva obyvateľom za pravdu, že komunikácia si vyžaduje opravu vrátane odvodnenia. Mesto tento stav vyriešilo položením panelov. Posledný list obyvatelia tejto ulice adresovali primátorovi mesta 18. mája tohto roku, v ktorom sa sťažujú na nečinnosť úradu a zlý stav komunikácie. O dva týždne prišli záplavy, 6. júna obyvatelia hlásili prvé zosuvy pôdy a narušenie stavieb.

Kresťanskí demokrati navrhujú prijať osem opatrení. Na prvom mieste vyčleniť finančné prostriedky z rezervy mesta na okamžitý geologický prieskum. Po získaní odborného stanoviska realizovať odporúčané oparenia. Až do odvolania zastaviť ťažbu dreva v ohrozenom území. Odvodniť a vysušiť lesné cesty a sfunkčniť odvod dažďovej vody z lesa do potoka, riešiť havarijný stav zvodu dažďovej vody z povrchu mestskej komunikácie vybudovaním kanála a odvodňovacích žľabov a opraviť cestu. Kislík považuje za zvlášť potrebné vyznačiť toto územie v geologických mapách ako zosuvové a zadefinovať ho takto aj v územnom pláne. Navrhuje podobne postupovať aj pri ostatných rizikových lokalitách v meste. Za takéto územia sa podľa geologických máp považujú aj niektoré časti Pod Šalgovíkov, Ku Surdoku a Pod Wilec hôrkou.

Hovorkyňa mesta Iveta Adamová uviedla, že v meste trvá mimoriadna situácia. Vo štvrtok bol v teréne geológ, ktorý nariadil niektoré opatrenia. Na základe toho hasiči ťahali zo studní vodu, pracovníci Technických služieb mesta Prešov čistili rigoly, pri prácach pomáhali aj vojaci. Súčasne kontaktovali elektrikárov, aby zistili, či im nesadajú stĺpy vysokého napätia. Mesto požiadalo v obidvoch lokalitách o kompletný geologický prieskum z prostriedkov štátu. Na základe evakuačného plánu sa ráta aj s náhradným ubytovaním pre vysťahovaných občanov. Zatiaľ o to nikto nepožiadal. O aké bývanie by išlo, Adamová nevedela povedať. Ako uviedla, ďalší občania boli informovaní o riziku zotrvania v poškodených domoch. Radnica vyhlásila finančnú zbierku na podporu poškodených občanov, na ktorú prispel ako prvý primátor Pavol Hagyari a vyzvali aj pracovníkov mestského úradu o dobrovoľné príspevky.

Výkonná riaditeľka Technických služieb mesta Prešov Andrea Marcinková k ťažbe dreva v súvislosti so zosuvom pôdy na Horárskej ulici uviedla, že „v dnešnej, veľmi zložitej situácii sa budú hľadať rôzne príčiny vzniku tejto skutočne nešťastnej udalosti. Podozrenie o tom, že zosuv pôdy spôsobila ťažba v danej lokalite, nie je odborne podložené argumentmi, je iba domnienkami, ktoré už vyvrátil aktuálny geologický prieskum.“ Marcinková zdôraznila, že dopravnú komunikáciu pred rodinnými domami nevyužívajú pri ťažbe dreva, ani pri samotnom odvoze drevnej hmoty už viac ako tri roky. „Ťažba v uvedenej lokalite bola realizovaná výlučne za priaznivého počasia, pričom od dotknutých nehnuteľností je vzdialená minimálne kilometer vzdušnou čiarou. Prebieha podľa platnej lesníckej dokumentácie, ktorá je k nahliadnutiu,“ píše sa v jej odpovedi. Technické služby mesta Prešov v ostatných dňoch podľa odborného usmernenia expertov zrealizovali provizórne odvodnenie lokality.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČR: Komunálne a senátne voľby budú 15.-16. októbra
<< predchádzajúci článok
Metro chce v Nemecku zrušiť 900 pracovných miest