Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

21. marca 2024

Prevádzkovanie herní v bratislavskej Karlovej Vsi postupne končí a starostka mestskej časti dúfa, že sa už nevrátiV bratislavskej Karlovej Vsi zaniknú herne. Ako informuje mestská časť na sociálnej sieti, herňa Excel Klub na Pribišovej ulici má licenciu platnú do 21. augusta, herni Club 4 v rámci OD Centrum platí licencia do ...Zdieľať
22 676x450 21.3.2024 (SITA.sk) - V bratislavskej Karlovej Vsi zaniknú herne. Ako informuje mestská časť na sociálnej sieti, herňa Excel Klub na Pribišovej ulici má licenciu platnú do 21. augusta, herni Club 4 v rámci OD Centrum platí licencia do 27. augusta.


V herni na Kempelenovej ulici bolo prevádzkovanie ukončené už 31. decembra 2020.

Petíciu podpísali mnohí Karlovešťania


„Je to zavŕšenie úsilia o elimináciu tohto spoločenského neduhu, keď aj mnohí Karlovešťania v minulosti podpísali petíciu za zákaz hazardu," konštatuje samospráva.

„Napriek všetkým prekážkam a vďaka enormnému úsiliu aktivistov v spolupráci so samosprávou sa podarilo v Bratislave zákaz hazardu presadiť. Pomaly jedna za druhou končia licencie, ktoré ešte v poslednej chvíli pridelil bývalý primátor Nesrovnal," poznamenala starostka Karlovej vsi Dana Čahojová.

Podľa nej zostáva dúfať, že tento typ komercie si nedokáže v národnej rade presadiť legislatívnu kľučku, aby sa do ulíc mohol vrátiť.

VZN je účinné od roku 2021


Bratislavské mestské zastupiteľstvo ešte v decembri 2020 schválilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze umiestnenia herní a kasín na území hlavného mesta. Účinnosť nadobudlo 1. januára 2021.

„V praxi to znamená, že po vypršaní licencií sa už nemôžu nachádzať v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, budovách pre kultúru a na verejnú zábavu či v bytových domoch," vysvetlila samospráva.

Bratislava vyhovela požiadavkám petície za zákaz hazardu, ktorý iniciovali občianski aktivisti zo združenia Zastavme hazard.

Pod petíciou bolo viac ako 104-tisíc podpisov Bratislavčanov, z toho viac ako 73-tisíc platných. Petíciu odovzdali aktivisti magistrátu v júli 2020 na viac ako 5-tisíc petičných hárkoch.

Zákaz už v minulosti platil


Absolútny zákaz herní v Bratislave už platil, avšak len od mája 2017 do 28. decembra 2018. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 starostovia mestských častí.

Petíciu podporilo celkovo viac ako 136-tisíc obyvateľov, platných bolo viac ako 98-tisíc podpisov. Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom.

S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave, ktorý konštatoval nesúlad so zákonom.

„V súvislosti s touto petíciou je známy aj incident, pri ktorom zmizlo z magistrátu niekoľko tisíc podpisov pod petíciou," doplnila samospráva.


Zdroj: SITA.sk - Prevádzkovanie herní v bratislavskej Karlovej Vsi postupne končí a starostka mestskej časti dúfa, že sa už nevráti © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Útoky v ruských pohraničných oblastiach budú podľa protiputinovského odporu pokračovať
<< predchádzajúci článok
Postup Rusov v Doneckej oblasti sa podľa britských analytikov spomalil, možno sú za tým veľké straty v Avdijivke