Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. novembra 2007

Preveruje sa, či kazašská novinárka nespáchala trestný čin



Kazašská novinárka Balli Marzecová, ktorú odvliekli predpoludním spred prezidentského paláca, je stále na polícii. Prípad prevzal vyšetrovateľ. Preskúma, či nespáchala trestný čin - útok ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) - Kazašská novinárka Balli Marzecová, ktorú odvliekli predpoludním spred prezidentského paláca, je stále na polícii. Prípad prevzal vyšetrovateľ. Preskúma, či nespáchala trestný čin - útok na verejného činiteľa, povedala pre SITA hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Alena Toševová. Opozičnú novinárku polícia odvliekla spred paláca, pretože rušila štátnu hymnu, vysvetlil zásah šéf bratislavskej krajskej polície Pavol Brath. Hoci mala povolenie, rušila inú akciu pri štátnej hymne. Policajti ju niekoľkokrát vyzvali, aby nevykrikovala počas štátnej hymny. Keď neposlúchla, v konaní jej zabránili, povedal pre SITA.

Toševová popoludní poskytla oficiálnu správu: "Z Hodžovho námestia dnes policajti predviedli 48-ročnú ženu. Neuposlúchla opakované výzvy policajta v zmysle zákona, rušila verejný poriadok, čím sa dopustila priestupku proti verejnému poriadku. Pri predvádzaní žena kládla aktívny odpor, vykopla dvere služobného vozidla, napadla jedného člena hliadky, policajti preto použili donucovacie prostriedky. Za útok na verejného činiteľa jej bola obmedzená osobná sloboda." Polícia ju môže bez obvinenia zadržiavať 48 hodín.

Zásah zrejme preverí inšpekcia ministerstva vnútra. "Pre objektívne posúdeniu je potrebné preskúmať okolnosti prípadu i postup polície. Rezort vnútra má na to určené kontrolné orgány, z ich záverov vyplynú naše ďalšie prípadné kroky," reagoval na otázku SITA hovorca ministra vnútra Erik Tomáš.

Zábery zverejnené televíziou TA3 ukazujú, že novinárka dvere policajného auta nevykopla. Zatiaľ čo ju dvaja policajti niesli k autu, jeden otvoril dvere. Policajti ju potom naložili do auta. Marzecová predtým stála pri fontáne na Hodžovom námestí a cez mikrofón vyzývala na demokraciu pre jej krajinu. Polícia ju odvliekla napriek tomu, že mala povolenie magistrátu na demonštráciu.

Marzecová žije v Poľsku. Do Bratislavy prišla v čase prvej oficiálnej návštevy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v SR, aby protestovala proti jeho režimu. Pre denník Sme uviedla, že situácia v Kazachstane sa zhoršuje. "Vlani bol pravdepodobne kazašskou tajnou službou zastrelený opozičný líder Altynbek Sarsenbajev." Marzecová pracuje pre jeden z opozičných serverov, ktoré sú v Kazachstane blokované, odkedy citovali Rachata Alieva - bývalého zaťa kazašského prezidenta, ktorý pôsobil ako veľvyslanec vo Viedni. Podľa neho dal Sarsenbajeva zavraždiť sám Nazarbajev.

V lete získala prezidentova strana Nur Otan vo voľbách všetky miesta v kazašskom parlamente. Už niekoľko mesiacov platí nová ústava, ktorá umožňuje Nazarbajevovi opakovane kandidovať až do smrti. Podľa nových pravidiel môže prezident kedykoľvek zrušiť parlament. "Nazarbajevove tri dcéry to majú rozdelené, jedna ovláda médiá, druhá obchod s ropou a tretia strojársky priemysel," cituje denník Sme analytičku Saulu Muchametrachimovú. Nazarbajev nikdy nezverejnil majetkové pomery," dodala Marzecová o prezidentovi, ktorý je doma mimoriadne populárny. Nikto si ho však nedovolí kritizovať, konštatuje Sme.

Analytik Alexander Duleba pre agentúru SITA označil kazašský režim za niečo ako riadenú demokraciu. "Je to v podstate režim autoritársky, na čele ktorého stojí prezident, ktorého vo voľbách podporilo viac ako 90 percent voličov," povedal. Prezident a jeho administratíva má totálnu kontrolu nad médiami, priestor na opozičné postoje alebo politiku je minimálny. Skutočná opozícia je v zahraničí. Duleba ale tvrdí, že režim dáva vďaka 5- až 6-percentnému rastu HDP viac na fungovanie štátu, čo sa viditeľne prejavuje vo zvyšovaní životnej úrovne obyvateľstva. Aj preto sa teší podpore. Pre EÚ je Kazachstan významný pre zásoby ropy a zemného plynu.

Polícia zrejme zranila zadržiavanú kazašskú novinárku Balli Marzecovú, ktorá podľa polície mohla kladením odporu pri zadržaní spáchať trestný čin útoku na verejného činiteľa. Reportérka denníka Sme Silvia Pňačková Marzecovú sprevádzala od rána. Keď kazašskú novinárku odviezli na políciu na Sasinkovej ulici, spolu s priateľom Marzecovej sa snažili zistiť, čo sa deje. Polícia odmietla informovať, po čase však prišla sanitka. Lekár záchranky zakryl kameru redaktorky Sme s tým, aby záznam okamžite vymazala. Po niekoľkých minútach vyšli policajti a sanitári so zadržiavanou ženou. Kým ju odviezla sanitka, stihla povedať, že ju policajti udreli do brucha a začala krvácať. Priateľ jej podal mobil. "Mobil má, ale doteraz sa neozvala. Nevieme o nej nič," povedala redaktorka Sme agentúre SITA.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Polícia prepustila kazašskú novinárku (22. 11. 2007)



nasledujúci článok >>
Pojednávanie v kauze propagácie rasizmu odročili
<< predchádzajúci článok
Vianočné príspevky vyplatia dôchodcom ešte tento rok

Preveruje sa, či kazašská novinárka nespáchala trestný čin - diskusné fórum čitateľov

Pán minister vnútra, konajte...!22.11. 7:05:42