Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. augusta 2016

Prevoz mŕtvych tiel po odbere orgánov by mohol hradiť úrad



Logo Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou



Zdieľať
Logo Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 17. augusta (TASR) - Prevozy mŕtvych tiel po odbere orgánov z transplantačného centra na miesto pohrebu by mohol po novom hradiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Počíta s tým návrh zákona o odberoch a transplantáciách orgánov z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý dnes schválila vláda.


Doterajšia prax bola totiž podľa rezortu taká, že tieto prevozy v mnohých prípadoch hradila rodina alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. "Transplantácia orgánu je benefitom zdravotnej starostlivosti pre jeho príjemcu, a preto navrhujeme, aby prevozy tiel uhrádzal ÚDZS," tvrdí rezort. Na úhradu takýchto nákladov však treba definovať náležitosti písomnej žiadosti.

Prevoz odobratého orgánu a zdravotníkov, ktorí to zabezpečujú, by sa mal považovať za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo navrhuje, aby orgány neprevážala dopravná zdravotná služba, ale záchranná zdravotná služba. "Prevoz orgánu záchrannou zdravotnou službou je dôležitý z dôvodu časového použitia odobratého orgánu a zachovania jeho funkčnosti. Transplantačný tím musí byť prevezený čo najrýchlejšie na miesto odberu orgánu a naspäť na miesto jeho transplantácie," uvádza MZ SR v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Rezort si od legislatívnej úpravy sľubuje väčší odber orgánov. Upravil tiež preto povinnosť každého transplantačného centra mať svojho koordinátora. Ten má riadiť odbery a transplantácie orgánov na Slovensku i mimo neho. Mal by mať posilnené úlohy. Podľa právnej normy by nemocnica mala uchovávať údaje súvisiace s odberom a transplantáciou najmenej 30 rokov od transplantácie orgánu. Vysledovateľnosť orgánu sa zabezpečuje používaním jedinečného čísla darovania. MZ chce takto ochrániť zdravie darcu a príjemcu orgánu. Vysledovateľnosť orgánu sa podľa právnej úpravy musí zabezpečiť i v prípade dovozu a vývozu orgánov z a do tretích štátov. Dovoz i vývoz musí odsúhlasiť Národná transplantačná organizácia. Právna norma má v prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta platiť od 1. februára 2017.

Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. Na transplantáciu čaká vyše 400 ľudí. Na Slovensku sa vlani urobilo 245 transplantácií, rok predtým to bolo 165. Najčastejšie išlo o transplantáciu obličiek, stúpol však aj počet transplantácií srdca a pečene. V súčasnosti je u nás šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a po jednom v Banskej Bystrici, Košiciach a Martine. Transplantácie pľúc sa pre slovenských pacientov vykonávajú vo Viedni.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žiga: Zákon zlopší financovanie a podporu malých a stredných podnikov
<< predchádzajúci článok
Pod Zoborom sa zídu fajčiari fajok z Európy