Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. marca 2018

PREZIDENT: Navrhujem prijatie spoločnej deklarácieAktuálna kríza dôvery v štát si podľa jeho slov vyžaduje jednoznačný a jasný signál smerom k rozhorčeným a znepokojeným občanom.Zdieľať
Na snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - KP SR/ Marián Garaj
 
Bratislava 8. marca (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska navrhne pred piatkovým (9.3.) stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov prijatie spoločnej deklarácie o tom, že podniknú nevyhnutné kroky, aby upokojili napätú atmosféru a ukončili politickú krízu. Kiska to vyhlásil po stretnutí s delegáciou poslancov Európskeho parlamentu, ktorí prišli na Slovensko monitorovať situáciu po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.


Podľa Kisku by mali traja najvyšší ústavní činitelia spoločne vyjadriť skutočný hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv a zaviazať sa, že nebudú pokojné protesty občanov v demokratickej krajine nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia a ani nijak inak dehonestovať. Presný obsah deklarácie pošle prezident šéfovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) a premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) popoludní. "Som presvedčený, že zajtrajšie stretnutie bude mať zmysel len vtedy, ak sa skončí konkrétnym a zrozumiteľným výsledkom," povedal.

Aktuálna kríza dôvery v štát si podľa jeho slov vyžaduje jednoznačný a jasný signál smerom k rozhorčeným a znepokojeným občanom. "Je nevyhnutné vyjadriť podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú vraždu. Ako najvyšší ústavní činitelia by sme sa mali zaviazať, že nevyhnutnou vzájomnou súčinnosťou prispejeme k vyriešeniu politickej krízy a k upokojeniu atmosféry v našej krajine," konštatoval.Na margo stretnutia s europoslancami Kiska poznamenal, že ako prezident víta ich záujem o situáciu na Slovensku. "Som rád, že našim partnerom záleží na tom, čo sa na Slovensku deje a vyjadrujú úprimný záujem nám v rámci možnosti pomôcť pri vyšetrení tohto zločinu. Verím, že sa stretnú s maximálnou otvorenosťou a ochotou odpovedať na všetky otázky. Je v záujme SR objasniť vraždy mladých ľudí. Je to dôležité pre pozostalých, Slovensko aj celú EÚ, v ktorej vraždy novinára nemajú miesto," dodal Kiska.


 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VIDEO: SULÍK: Súčasné zloženie vlády a NR SR nezodpovedá vôli občanov (8. 3. 2018)
 R.Kaliňák si myslí, že nemusí byť nutne obetovaný, aby sa vládlo ďalej (7. 3. 2018)
 P. Kažimír: Slová premiéra o vplyve Sorosa na Slovensko sú obranou (7. 3. 2018)
 Vláda SR začala rokovať s viac ako trojhodinovým meškaním (7. 3. 2018)
 Video: Opozícia navrhne vysloviť nedôveru vláde R. Fica (7. 3. 2018)
 Danko víta, že premiér chce stretnutie troch ústavných činiteľov (7. 3. 2018)
 VIDEO: Sme rodina chce odvolať vládu, žiada predčasné voľby (7. 3. 2018)
 Most-Híd zvažuje zmeniť termín republikovej rady na utorok 13. marca (7. 3. 2018)
 Vláda zatiaľ nezačala rokovanie pre nedostatok prítomných ministrov (7. 3. 2018)
 R. FICO: Prezident začal rokovania s B. Kollárom, to je zlý vtip (7. 3. 2018)nasledujúci článok >>
Veľkonočné prechádzky otvoria sezónu v nitrianskom múzeu
<< predchádzajúci článok
Farnosti sa zapoja do pôstnej iniciatívy 24 hodín pre Pána

PREZIDENT: Navrhujem prijatie spoločnej deklarácie - diskusné fórum čitateľov