Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2009

Prezident Obama potvrdil Bernankeho na čele FeduAmerický prezident Barack Obama v utorok potvrdil šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Bena Bernankeho v úrade na druhé funkčné obdobie. Prezident vyjadril presvedčenie, že guvernér centrálnej ...Zdieľať
WASHINGTON 25. augusta (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama v utorok potvrdil šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Bena Bernankeho v úrade na druhé funkčné obdobie. Prezident vyjadril presvedčenie, že guvernér centrálnej banky, ktorý podľa neho zabránil zopakovaniu Veľkej hospodárskej krízy z 30. rokov minulého storočia, zabezpečí plynulý prechod k oživeniu ekonomiky. Opätovné vymenovanie Bena Bernankeho do čela centrálnej banky musí potvrdiť Senát, v ktorom má Demokratická strana prezidenta Obamu väčšinu.


"Som presvedčený, že Benovi ako expertovi na príčiny Veľkej hospodárskej krízy nikdy nenapadlo, že sa stane súčasťou tímu, ktorého úlohou bude zabrániť vzniku ďalšej (krízy)," povedal Barack Obama. Vďaka svojim skúsenostiam, temperamentu, odvahe a kreativite však pomohol dosiahnuť presne toto. A z tohto dôvodu ho potvrdzujem vo funkcii šéfa Federálneho rezervného systému na ďalšie obdobie," uviedol americký prezident.

Investori pôsobenie Bernankeho na jeho poste hodnotia dobre a všeobecne očakávali, že Obama ho vo funkcii ponechá, hoci sa predpokladalo, že to oznámi až koncom roka. Podľa analytikov tento Obamov skorý krok, ešte pred skončením štvorročného Bernankeho funkčného obdobia, ktoré uplynie 31. januára 2010, finančné trhy privítajú. Skončia sa tak obavy o to, kto bude Fed viesť v čase, kedy sa ekonomika opäť rozhýbe. Bernankeho (55) na čelo Fedu vymenoval Obamov republikánsky predchodca George W. Bush.

SITA_Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort školstva žiada o zamietnutie protestu prokurátora k akreditáciám
<< predchádzajúci článok
Maďarskí Rómovia chcú emigrovať, boja sa ďalších útokov