24hod.sk    Ekonomika

17. novembra 2012

Prezident odobril zmeny pri úveroch i nájomných vzťahoch



Novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorú prezident SR Ivan Gašparovič podpísal, umožňuje, že klienti od budúceho roka nebudú platiť úroky alebo poplatky, ktoré nie sú stanovené zákonom ...



Zdieľať
peniaze mena BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorú prezident SR Ivan Gašparovič podpísal, umožňuje, že klienti od budúceho roka nebudú platiť úroky alebo poplatky, ktoré nie sú stanovené zákonom alebo nie sú uvedené v zmluve o spotrebiteľskom úvere alebo jej prílohách.


Veriteľ bude oprávnený žiadať od spotrebiteľa len poplatky, s ktorých existenciou sa spotrebiteľ oboznámil v čase uzatvárania zmluvy a s ktorými sa môže kedykoľvek jednoducho oboznámiť.

V prípade hrubého porušenia povinnosti sa bude úver považovať za bezúročný a bez poplatkov, pričom za hrubé porušenie sa považuje najmä posudzovanie schopnosti splácať úver veriteľom bez údajov o sociálno-ekonomickej situácii spotrebiteľa.

Podľa schváleného pozmeňujúceho návrhu Heleny Mezenskej z OĽaNO, zámerom finančného sprostredkovateľa je často presvedčiť nebonitného klienta, ktorý má problémy s kontrolou vlastných finančných tokov a hospodárením, aby pristúpil na úver, pričom tento sprostredkovateľ je motivovaný vidinou peňažnej prémie za sprostredkovanie.

Mezenská presadila aj návrh, aby úvery do 10 tisíc eur mohli ľudia predčasne splatiť bez poplatku.


Novela o nájomných vzťahoch

Prezident podpísal aj novelu zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom.

Zákon rieši vzťahy medzi vlastníkmi a nájomcami v takzvaných reštituovaných domoch s regulovaným nájomným.

Podľa novely, ktorú predložil poslanec za Smer-SD Maroš Kondrót, nájomcovia s nárokom na bytovú náhradu a nájomcovia, o ktorých nároku nebolo právoplatne rozhodnuté, nebudú povinní sa vysťahovať z bytu a byt vypratať, kým im obec neposkytne náhradné byty.

Podľa súčasného zákona, ak do uplynutia 12-mesačnej výpovednej lehoty nájomca nebude mať k dispozícii právoplatné rozhodnutie o priznaní nároku, stráca právo v byte zotrvať do poskytnutia náhradného bytu.


Výpovedná lehota 12 mesiacov

Prenajímatelia bytov, ktorí nepodali výpoveď nájmu bytu, alebo nájomcovia niektorých bytov podľa novely budú môcť vypovedať nájom bez uvedenia dôvodu od jej účinnosti do 31. decembra tohto roka.

Výpovedná lehota bude dvanásť mesiacov. Prenajímatelia mohli vypovedať nájom do 31. marca tohto roka, ale pre krátkosť lehoty nie všetci ju využili.

Nová úprava im umožní podať výpoveď od účinnosti novely zákona do konca tohto roka.

Vypovedať nájom do konca roka budú môcť aj nájomcovia, ak tak neurobili prenajímatelia. Má sa tým predísť tomu, aby pre nekonanie prenajímateľov nestratili nájomcovia možnosť uchádzať sa o bytovú náhradu.

Nárok na bytovú náhradu budú mať len nájomcovia bytov, ktorí požiadajú o bytovú náhradu a sú v materiálnej bytovej núdzi. Občania, ktorí nepožiadali o náhradné bývanie a dostali výpoveď nájmu bytu, môžu požiadať o náhradný byt príslušnú obec do 30. apríla 2013.

V opačnom prípade ich nárok zanikne. Podľa súčasného zákona mali nájomcovia po doručení výpovede nájmu bytu od prenajímateľov požiadať príslušnú obec o náhradné bývanie do 30. septembra tohto roka. Inak ich nárok na náhradný byt zanikne. Pre krátkosť času nie všetci nájomcovia, ktorí dostali výpoveď nájmu bytu, mali možnosť a boli schopní požiadať obec o poskytnutie bytovej náhrady.

Novela zákona, ktorú parlament prijal 26. októbra, má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia. Parlament schválil zákon o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom vlani 7. júla a účinnosť nadobudol 15. septembra 2011.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/prezident-odobril-zmeny-pri-uveroch-i-najomnych-vztahoch-cl212845.html