Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2006

Prezident podpísal novelu k invalidným dôchodkomPrezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá rieši prehodnocovanie invalidných dôchodkov, priznaných pred účinnosťou tohto zákona. Sociálna poisťovňa (SP) ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá rieši prehodnocovanie invalidných dôchodkov, priznaných pred účinnosťou tohto zákona. Sociálna poisťovňa (SP) bude podľa novely rozhodovať o zmene sumy, respektíve o doplatení časti invalidného dôchodku ku dňu predchádzajúceho prehodnotenia miery schopnosti občana vykonávať zárobkovú činnosť. Poisťovňa pri určení novej sumy invalidného dôchodku tiež zohľadní valorizácie dôchodkov, ktoré sa uskutočnili po 1. januári 2004. Novela vychádza z nálezu Ústavného súdu SR, podľa ktorého sa prehodnocovaním invalidných dôchodkov, priznaných do konca roka 2003, porušili ústavné práva dotknutých invalidných penzistov. Novela zákona nadobudne účinnosť od 1. októbra tohto roka.

O novej výške invalidného dôchodku a čiastočného invalidného dôchodku rozhodne Sociálna poisťovňa len z vlastného podnetu. Dotknutí invalidní dôchodcovia tak nemusia požiadať o opätovné prehodnotenie invalidity. O spätnom prehodnotení invalidných dôchodkov musí SP rozhodnúť najneskôr do 30. septembra 2009. Novela zákona počíta aj s riešením vdovských, vdoveckých a sirotských dôchodkov, ktorých výšku ovplyvnilo zníženie alebo odobratie invalidného dôchodku.

SP bude v rámci preskúmavania trvania invalidity rozhodovať o nároku na invalidný dôchodok, resp. nároku na čiastočný invalidný dôchodok, ako aj o sumách týchto dôchodkov, podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003. Podstatnej časti ľudí, ktorých poškodilo prehodnocovanie invalidných penzií, by sa podľa ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej mohli znovu prehodnotiť ich invalidné dôchodky a vyplatiť suma, o ktorú prišli, už do konca tohto roka.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico si upevnil pozíciu najdôveryhodnejšieho politika
<< predchádzajúci článok
Vesmírna turistka žne ostrú kritiku i chválu

Prezident podpísal novelu k invalidným dôchodkom - diskusné fórum čitateľov

Po zásluhe19.9. 16:27:19