Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. mája 2009

Prezident podpísal zákon o finančnom sprostredkovaníPrezident Ivan Gašparovič podpísal zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Zákon má podľa ministerstva financií zabezpečiť primeranú ochranu klientov, a to najmä tých, ktorí sú ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Zákon má podľa ministerstva financií zabezpečiť primeranú ochranu klientov, a to najmä tých, ktorí sú ovplyvniteľní a zraniteľní a ich vedomosti a znalosti o fungovaní finančného trhu nie sú dostatočné na to, aby mohli prijímať kvalifikované, racionálne a nezávislé rozhodnutia. Vytvorí sa jednotný register finančných sprostredkovateľov, ktorý bude viesť Národná banka Slovenska. "Jednotná registrácia umožní klientom jednoducho si overiť, či osoba disponuje požadovaným povolením," konštatuje rezort.


Nová právna úprava bude mať podľa ministerstva dosah na celý finančný trh. Určuje totiž spoločné princípy ochrany spotrebiteľa vo všetkých oblastiach finančného trhu, a to poistenia a zaistenia, kapitálového trhu, doplnkového dôchodkového sporenia, prijímania vkladov a poskytovania úverov. "Nie je cieľom návrhu zákona zabezpečovať ochranu osobám, ktoré túto ochranu z objektívnych dôvodov nepotrebujú a preto na základe uvedeného sú v návrhu zákona klienti kategorizovaní na profesionálnych a neprofesionálnych," uvádza ministerstvo financií. Neprofesionálnym klientom bude fyzická osoba, ktorej je poskytované finančné sprostredkovanie alebo finančné poradenstvo pre osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov jeho domácnosti.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ingsteel zrekonštruuje zimný štadión za 75 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Dostálovu žalobu v kauze záznamov zamietli