Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2010

PREZIDENT: Podpísal zákon o štátnych sviatkochPrezident Ivan Gašparovič svojím podpisom odobril novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú poslanci parlamentu schválili 26. ...Zdieľať
gasparovic Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič svojím podpisom odobril novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú poslanci parlamentu schválili 26. októbra. Do kalendára tak pribudnú dva nové pamätné dni - 10. augusta si budeme pripomínať Deň obetí banských nešťastí a 1. mája Deň pristúpenia Slovenskej republiky k Európskej únii.

Pôvodný návrh o zaradení Dňa obetí banských nešťastí pripravil poslanec NR SR Vladimír Jánoš zo Smeru-SD, pripojiť do kalendára aj Deň pristúpenia SR k Európskej únii navrhla skupina poslancov za SDKÚ-DS. „Spomedzi pamätných dní sa totiž ani jeden celkom a otvorene nehlási k Európe, európskemu hodnotovému priestoru, v ktorom občania Slovenska žijú svoj každodenný život - pretože sa tak sami rozhodli,“ zdôvodnili. Podľa predkladateľov sa tým neoslabuje, ale naopak rozširuje tradícia 1. mája ako Sviatku práce.

Zaradením Dňa obetí banských nešťastí Jánoš reaguje najmä na najväčšiu banskú tragédiu v dejinách slovenského baníctva, ktorá sa udiala 10. augusta 2009 v bani Handlová. V tento deň vyhaslo 20 baníckych životov. Pamätný deň má byť spomienkou na všetkých baníkov, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o život. Koalícia schválením opozičného návrhu v úvode volebného obdobia ukázala rozdielny prístup ako predchádzajúca vládna zostava Roberta Fica, ktorá opozičné návrhy vždy automaticky odmietala.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vernostný program MasterCard Elite sa pre Slovákov rozširuje do 21 parížskych obchodov
<< predchádzajúci článok
Poslanci v druhom kole volia šéfa prokuratúry