Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. decembra 2013

Prezident podpísal zmrazenie platov poslancov, ministrov či sudcov



Prezident Ivan Gašparovič



Zdieľať
Prezident Ivan Gašparovič Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 17. decembra (TASR) - Platy a paušálne náhrady poslancov, prezidenta, ministrov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu či generálneho prokurátora sa na budúci rok opäť nezvýšia. Prezident Ivan Gašparovič dnes podpísal novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR, ktorú 3. decembra 127 hlasmi schválili poslanci NR SR. Platy ústavných činiteľov tak zostávajú v takej istej výške, aká bola určená ešte v roku 2011.


Plénum o právnej norme rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Ministerstvo financií predpokladá úsporu výdavkov štátneho rozpočtu v sume 8,2 milióna eur.

Zmrazia sa aj platy sudcov, a to na úrovni roku 2012. Odmena asistenta poslanca a výdavky na prevádzku poslaneckej kancelárie zostanú na úrovni roku 2011. Sudca Najvyššieho súdu SR a Špecializovaného trestného súdu bude mať základný plat na úrovni priznaného v roku 2012. Obdobne aj funkčný príplatok. Platové pomery ombudsmana, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov zostávajú zachované vo výške určenej v roku 2011.

Novela podľa ministerstva financií reaguje na vládou schválený návrh rozpočtu na roky 2014-2016, v ktorom je už zohľadnený pozitívny vplyv návrhu zákona. "Neschválením navrhovanej úpravy by došlo k narušeniu stanoveného fiškálneho rámca, čím by bolo ohrozené splnenie deklarovaného cieľa v oblasti verejných financií," upozorňuje ministerstvo.

Zmrazenie platov sa opätovne stretlo s nevôľou sudcov. Prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska už skôr upozorňovala, že sudcovia na rozdiel od poslancov nemôžu mať iné príjmy. "My sa pýtame, prečo sa neuplatní valorizácia, ak sú ekonomické parametre splnené, ako je nárast HDP. Sudca nemá a nemôže mať politické ambície a svoje práva môže uplatňovať len cez stavovskú organizáciu. Plat je jediným zdrojom nášho príjmu, poslanci sú napr. advokáti, majú firmy, preto je pre nás to porovnávanie s platom poslanca diskutabilné z hľadiska nezávislosti," vysvetlila s tým, že je tu riziko porušovania ústavnosti a judikatúry Ústavného súdu SR v súvislosti s nezávislosťou a platmi sudcov.

Opozícia sa pokúsila zákon zmeniť cez viaceré pozmeňujúce návrhy. Časť poslancov navrhovala, aby plat zákonodarcu nebol naviazaný na priemerný plat v národnom hospodárstve. Opozičné návrhy však neprešli. V súčasnosti sa plat poslanca rovná trojnásobku priemernej mzdy.

Prezident odobril zákon o protifašistickom odboji

Postavenie účastníkov odboja a bojov za oslobodenie bude od februára 2014 upravovať nový zákon o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Dnes ho podpísal prezident Ivan Gašparovič. Normu navrhli poslanci Smeru-SD, parlament ju schválil 5. decembra.

Zákon vyzdvihuje zásluhy osôb, ktoré vystupovali "v protifašistickom a protinacistickom odboji, v Slovenskom národnom povstaní, partizánskom hnutí, v zahraničnom odboji, a ktoré sa stali obeťami fašizmu a nacizmu, perzekúcie, väznenia a núteného výkonu vojnových prác".

Právna norma rieši aj pozíciu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Podľa právnej normy pôsobí v súlade s Ústavou SR, na celom území Slovenska a plní viacero úloh. "SR uznáva nezávislé postavenie zväzu a poskytuje mu pomoc a súčinnosť pri plnení jeho úloh. SR finančne podporuje činnosť zväzu," píše sa v zákone.

"Cieľom tohto návrhu je právnou normou jednotne upraviť mravno–politickú, historicko–spoločenskú, hodnotovú povahu protifašistického odboja na Slovensku v rokoch 1938–1945, odbojového partizánskeho hnutia, pôsobenie príslušníkov slovenského národa a národností, občanov v domácom a zahraničnom odboji," vysvetlili predkladatelia.

Pripomínajú, že obeťami fašizmu sa stalo aj terorizované civilné obyvateľstvo, a to perzekvovaním, väznením, vykonávaním nútených vojnových prác, ako aj ich potomkovia, vojnové vdovy, siroty a ďalšie vojnové obete, bez ohľadu na náboženskú, národnostnú a politickú príslušnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Osobám ubytovaným v sociálnych zariadeniach zostane viac peňazí
<< predchádzajúci článok
General Motors údajne plánuje prepustiť tisícky zamestnacov v Kórei