Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. septembra 2010

Prezident v Hongkongu a Macau rokoval o spolupráci



Prezident Ivan Gašparovič po trojdňovej pracovnej návšteve čínskeho mesta Šanghaj zavítal na oficiálnu návštevu osobitnej administratívnej oblasti Čínskej ľudovej ...



Zdieľať
gasparovic Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič po trojdňovej pracovnej návšteve čínskeho mesta Šanghaj zavítal na oficiálnu návštevu osobitnej administratívnej oblasti Čínskej ľudovej republiky - Hongkongu, kde rokoval s miestnymi podnikateľmi i predstaviteľmi vlády o možnostiach bližšej bilaterálnej spolupráce so Slovenskom. Spolu s prezidentom do tejto ázijskej metropoly pricestovali aj minister hospodárstva Juraj Miškov a slovenskí podnikatelia. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.


„Rozhovory, ktoré som viedol s podnikateľmi a predstaviteľmi mesta ma povzbudili, že Hong Kong a Slovensko majú širokú škálu možností začať dobrú spoluprácu," konštatoval Gašparovič v sídle Výkonnej rady Hongkongu. Ako dodal, diapazón pre kooperáciu v ekonomickej oblasti je veľmi široký, pričom si vie predstaviť spoluprácu v oblasti logistiky, elektroniky, chemického a potravinárskeho priemyslu ale i v cestovnom ruchu a liečebnom kúpeľníctve. „Slovensko je krajinou bohatou na minerálne a termálne pramene a práve v tejto oblasti má podnikanie obrovský potenciál,“ povedal Gašparovič.

Predseda Výkonnej rady Hongkongu (VR HK) Donald Tsang konštatoval, že Hongkong ako finančné a hospodárske centrum s nízkymi daňami a jednoduchým právnym systémom je lákadlom pre podnikateľov a investície z celého sveta. „Sme investorom číslo jeden v Číne a rovnako i vo veľkých mestských centrách ako Peking a Šanghaj,“ uviedol pred prezidentom najvyšší hongkonský predstaviteľ. Ako pokračoval „ekonomika Hongkongu vlani utrpela vplyvom hospodárskej krízy a rast HDP sa spomalil na približne 5 až 6 percent.“ Predseda výkonnej rady uviedol, že Hongkong podobne ako Slovensko má otvorenú predovšetkým exportnú ekonomiku orientovanú najmä na pevninskú Čínu a východné trhy. „Chceli by sme okrem domácich ázijských trhov investovať aj inde v zahraničí,“ prezradil Donald Tsang. Hongkong podľa neho vsadil na logistiku a v súčasnosti jeho morský prístav patrí medzi najznámejšie a najväčšie na svete. Nielen ekonomika a obchod by však podľa predsedu VR HK mali byť prioritou vzájomných vzťahov, ale mohli by sa realizovať projekty výmeny študentov.

Slovenský prezident v Hongkongu prízvukoval, že máme záujem o zvýšenie dynamiky rastu našej ekonomiky a práve spolupráca so skúseným a silným partnerom, ako Hongkong môže prispieť k zníženiu vplyvov globálnej krízy na našu ekonomiku. Predseda VR HK vyslovil prianie, aby sa do tohto kozmopolitného ekonomického centra dostali aj slovenské firmy, ktoré by tu mohli pôsobiť spolu s domácimi spoločnosťami napr. v oblasti metalurgie.
Bývalé britské závislé územie Hongkong má od prechodu pod správu ČĽR v roku 1997 štatút osobitnej administratívnej oblasti, spravovanej podľa princípu „jedna krajina, dva systémy“. Oficiálnym jazykom sú kantónska čínština a angličtina. Vysoký stupeň autonómie pretrváva v hospodársko-spoločenských záležitostiach s vlastnou správou, súdnictvom a konvertibilnou menou. Hongkong patrí k ekonomikám na špici rebríčka indexu ekonomickej slobody za posledných 15 nasledujúcich rokov.

Macao je pre Slovensko zaujímavým partnerom, myslí si Gašparovič

Prezident Ivan Gašparovič oficiálne navštívil Macao, kde diskutoval s predstaviteľmi miestnej vlády o naštartovaní politicko-hospodárskych vzťahov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač. Hlava štátu skonštatovala, že Macao je pre Slovensko zaujímavým partnerom, ktorý by mohol prispieť k zvýšeniu objemu slovenského exportu do Čínskej ľudovej republiky.

Slovenská republika má podľa prezidenta záujem o podpis dohody o službách v oblasti civilnej leteckej dopravy. Za perspektívnu Gašparovič považuje predovšetkým ekonomicko-obchodnú spoluprácu. „Hľadáme partnerov do spoločných investícií v oblasti informačných technológií, výroby elektroniky ale aj cestovného ruchu a kúpeľníctva,“ povedal prezident na večernom stretnutí s predsedom Výkonnej rady Macaa Chui Sai Onom. Podľa slovenského prezidenta za inšpirujúcu možno označiť úroveň služieb v oblasti turizmu a zábavného priemyslu, kde by sme mali záujem o spoluprácu pri vzdelávaní, odbornej príprave a ďalších spoločných aktivitách.

„Slovensku sa konečne podarilo dostať z prepadu rastu HDP spôsobeného krízou. V súčasnosti sa rast ekonomiky priblížil k hranici 5 %,“ uviedol na stretnutí s predstaviteľmi vlády Macaa minister hospodárstva Juraj Miškov. Minister za prioritu považuje znižovanie zamestnanosti, ktorá sa pohybuje na úrovni 15
Osobitná administratívna oblasť ČĽR Macao má 542-tisíc obyvateľov, bola prvá aj posledná európska kolónia v Ázii, patriaca takmer 500 rokov Portugalsku. Macao sa vrátilo do zväzku s Čínskou ľudovou republikou v roku 1999. Macao patrí k rozvinutým a vysokovýkonným ekonomikám. Rozsiahlym investíciám do hazardného priemyslu a zábavných parkov vďačí za hospodársky rast. Macao sa rozprestiera v južnej časti Číny pri ústí Perlovej rieky do Juhočínskeho mora, asi 60 km západne od Hongkongu a 140 km južne od Kantonu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nehoda v Ekvádore. Vodič zabil na zastávke 15 ľudí
<< predchádzajúci článok
Na N. Zélande zemetrasenie poškodilo 100000 domov