![]()  | 
        
| Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
| 
              Utorok  4.11.2025 
         | 
        Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky | 
| 
              Meniny má Karol 
         | 
        Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino | 
| 
              | 
        
             | 
        
              | 
        
                 | 
        
             | 
    
| 
			 | 
30. novembra 2013
Prezident Zeman sa vzdal práva udeľovať milosti
Miloš Zeman poskytuje rozhovor médiám vo svojej volebnej centrále.
Zdieľať
Miloš Zeman poskytuje rozhovor médiám vo svojej volebnej centrále. Foto: TASR/Michal SvítokPrezidentovo rozhodnutie oficiálne vstúpilo do platnosti už v piatok, keď bolo publikované v zbierke zákonov.
Zeman tým splnil svoj prísľub, ktorý dal bezprostredne po svojom víťazstve v januárových prezidentských voľbách. Udeľovanie milostí prezidentom totiž podľa vlastných slov považuje za "zbytočne monarchistický prvok".
Hlava štátu previedla na rezort spravodlivosti právomoc viesť konanie týkajúce sa žiadostí o milosť a v prípade uváženia ich aj zamietať. Ministerstvo ale nebude môcť zamietnuť žiadosti osôb trpiacich vážnou alebo nevyliečiteľnou chorobou, bezprostredne ohrozujúcou život. V takýchto prípadoch bude Zeman naďalej rozhodovať sám.
Ministerstvo má teda od piatku právomoc posudzovať žiadosti o udelenie milosti a navrhovať prezidentovi, komu by ju bolo vhodné udeliť.
Samotný akt udeľovania ale podľa iDNES.cz zostáva naďalej v rukách prezidenta. Nie je pritom jasné, či sa Zeman bude musieť riadiť príslušnými odporúčaniami ministerstva.
Rezort spravodlivosti ČR spracovával žiadosti o milosť už v čase, keď bol prezidentom Václav Havel. Jeho nástupca Václav Klaus ale túto agendu presunul naspäť pod prezidentskú kanceláriu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR
