Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. októbra 2019

Prezidentka nepodpísala novelu zákona o lesoch, agrorezort reagujeNárodná rada (NR) SR na utorkovom rokovaní (15. 10.) opätovne schválila novelu zákona o lesoch, ktorú prezidentka SR vrátila so svojimi pripomienkami. Novela má umožniť ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: teraz.sk
Bratislava 18. októbra (TASR) – Národná rada (NR) SR na utorkovom rokovaní (15. 10.) opätovne schválila novelu zákona o lesoch, ktorú prezidentka SR vrátila so svojimi pripomienkami. Novela má umožniť efektívnu ochranu a starostlivosť o lesy. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je však prekvapené, že napriek predchádzajúcim dohodám s mimovládnym sektorom schválenie pripomienok prezidentky znemožnilo podávať odvolania mimovládnych organizácií voči rozhodnutiam orgánov štátnej správy lesného hospodárstva, čím oproti pôvodnému návrhu MPRV oslabilo ich postavenie a práva. Informoval o tom Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.


"Ďakujem poslancom NR SR, ktorí si uvedomili svoju zodpovednosť za ochranu našich nenahraditeľných lesov. Novela zákona o lesoch reaguje na požiadavky starostlivosti o lesy v podmienkach klimatickej zmeny. Rieši ich ochranu nielen zosúladením s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny, ale aj s právom EÚ. Jej prijatie bude mať prospešný výsledok nielen pre naše lesy, ale aj našu prírodu a krajinu," vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).

Prijatie novej právnej úpravy má umožniť lepšie zavádzanie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch, zabezpečí ich lepšiu ochranu sprísnením podmienok vykonávania náhodnej ťažby či spresnením postupov pri vyhotovovaní programov starostlivosti o lesy. Podľa Hrežíka však napriek týmto nespochybniteľným prínosom bol návrh zákona vrátený prezidentkou Národnej rade SR s jej pripomienkami na opätovné prerokovanie. Bez prijatia novely zákona o lesoch by však už schválený zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý medzitým prezidentka podpísala, nebol v praxi vykonateľný a realizovateľný. Bolo teda podľa neho aj v záujme ochrany prírody a krajiny na Slovensku, aby NR SR tento zákon prijala.

Agrorezort sa však podľa Hrežíka nestotožňuje s pripomienkami uplatnenými prezidentkou. Svojím vetom a pripomienkami navrhla podľa neho vypustiť z novely zákona o lesoch práve to ustanovenie, ktoré garantuje právo verejnosti ako zúčastnenej osoby podať odvolanie v správnom konaní. Prijatím tejto pripomienky prezidentky teda procesné postavenie zúčastnených osôb zostáva na súčasnej úrovni a neposilní sa o právo podať odvolanie v správnom konaní. Znenie navrhované rezortom bolo pritom v rámci medzirezortného pripomienkového konania k zásadným pripomienkam verejnosti odkomunikované a vzájomne odsúhlasené, napríklad aj s mimovládnou organizáciou Via Iuris, v ktorej prezidentka pôsobila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
I. Matovič: SMK by mala byť opatrná, aby B. Bugár nezradil jej voličov
<< predchádzajúci článok
Na ostrove Mindanao pozastavili po zemetrasení výučbu na školách

Prezidentka nepodpísala novelu zákona o lesoch, agrorezort reaguje - diskusné fórum čitateľov